Maliszewski: rośnie zainteresowanie konsumentów zdrową żywnością i świadomym wyborem owoców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2023,15:10 Aktualizacja: 29-11-2023,15:12
A A A

Wśród konsumentów indywidualnych rośnie zainteresowanie zdrową żywnością i świadomym wyborem owoców – powiedział w środę prezes Związku Sadowników RP, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa Mirosław Maliszewski (PSL) podczas prezentacji broszury edukacyjnej dla sadowników pt. "Poradnik produkcji owoców".

W środę zaprezentowano broszurę edukacyjną dla sadowników pt. "Poradnik produkcji owoców", przygotowanej w ramach kampanii "Czas na zrównoważoną produkcję owoców". Celem poradnika jest m.in. przedstawienie trzech rodzajów zrównoważonej produkcji owoców: integrowanej produkcji, "zero pozostałości" oraz ekologicznej.

Stosowanie różnych metod produkcji owoców

Obecna na konferencji prof. dr hab. Joanna Puławska z Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśniła, że produkcja integrowana polega na stosowaniu różnych metod produkcji owoców, przy czym priorytetem są w niej metody niechemiczne. Chemiczne środki ochrony roślin zastępowane są metodami biologicznymi lub środkami pochodzenia roślinnego o działaniu mechanicznym, np. olejami roślinnymi.

unia owocowa, owoce, jabłka, rynek, ceny, skup, sady, handel

Raport Unii Owocowej: problemem branży jest wzrost kosztów produkcji

Rosnące koszty produkcji, brak pracowników sezonowych czy nowe regulacje UE w zakresie Zielonego Ładu i zrównoważonego rozwoju - to największe wyzwania stojące obecnie przed producentami jabłek - wynika ze strategii Unii Owocowej...

Prof. Puławska wyjaśniła, że produkcja w systemie "zero pozostałości" ma na celu dostarczenie owoców bez pozostałości środków ochrony roślin. Stosowane są one np. tylko do pewnego momentu rozwoju roślin.

"Produkcja ekologiczna polega natomiast na zastosowaniu w uprawie owoców wyłącznie naturalnych substancji i procesów" – podkreśliła ekspertka.

Rośnie zainteresowanie zdrową żywnością

Obecny na konferencji prezes Związku Sadowników RP, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa Mirosław Maliszewski wskazał, że wśród konsumentów indywidualnych rośnie zainteresowanie zdrową żywnością i "świadomym wyborem produktów". Powołując się na badania na rzecz kampanii "Czas na zrównoważoną produkcję owoców", przeprowadzone przez Centrum INDICATOR, zauważył, że dla 57 proc. polskich konsumentów istotne jest to, że owoce pochodzące z produkcji zrównoważonej nie zawierają pozostałości produktów ochrony roślin, a dla 55 proc. istotne jest, by posiadały wysokie walory jakościowe.

Maliszewski dodał, że zgodnie z wynikami badań Centrum INDICATOR, 81 proc. sadowników, 80 proc. handlowców i 70 proc. respondentów indywidualnych zgadza się z opinią, że zrównoważona produkcja owoców gwarantuje lepsze zyski dla sadowników i jest zrównoważonym, korzystniejszym dla klimatu sposobem produkcji rolnej. 91 proc. sadowników, 84 proc. handlowców i 80 proc. indywidualnych ankietowanych twierdzi, że owoce pochodzące z integrowanej produkcji są bezpieczne, smaczne i wartościowe.

big infomonitor, długi, zadłużenie, zobowiązania, płatnicy, płatności, rolnicy, warzywa, sadownicy

Kłopoty z regulowaniem zobowiązań ma ok. 9 proc. rolników uprawiających warzywa i ponad 5 proc. sadowników

Niesolidni płatnicy stanowią ok. 9 proc. rolników uprawiających warzywa, a wśród sadowników kłopoty z regulowaniem zobowiązań ma ponad 5 proc. podmiotów - wynika z danych BIG InfoMonitor. Jak zauważył główny...

Lepsze ceny niż za produkty konwencjonalne

W opinii Maliszewskiego, przechodzenie z konwencjonalnej produkcji owoców na zrównoważoną jest istotny, ponieważ polski eksport owoców od 2014 r. nie może być kierowany na rynek rosyjski, lecz do innych państw, w tym krajów Europy Zachodniej. Prezes Związku Sadowników RP zwrócił uwagę, że wzrasta tam zainteresowanie produktami ekologicznymi, za które można uzyskać lepsze ceny niż za produkty konwencjonalne.

"Odchodzenia od rolnictwa opartego na stosowaniu dużej ilości nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin oraz zastąpieniu ich naturalnymi preparatami wymaga też realizowana przez Unię Europejską strategia Zielonego Ładu" – podkreślił Maliszewski.

Dodał, że do 2030 r. UE planuje zmniejszyć ilość używanych pestycydów chemicznych o 50 proc., a nawozów sztucznych o 20 proc.

Kampania informacyjno-edukacyjna "Czas na zrównoważoną produkcję owoców" prowadzona jest od 2022 r. Misją trzyletniego projektu jest szerzenie wiedzy z zakresu unijnej koncepcji zrównoważonego rolnictwa oraz wpływu sektora rolno-spożywczego na dobrostan planety. Kampania jest skierowana do polskich, niemieckich i austriackich producentów jabłek i owoców jagodowych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu