Maliny bez rdzy. Rozszerzenie zakresu stosowania Zato 50 WG

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Grabowska | redakcja@agropolska.pl
01-05-2015,11:05 Aktualizacja: 01-05-2015,11:17
A A A

Fungicyd Zato 50 WG od 17 kwietnia 2015 r. uzyskał rozszerzenie zakresu stosowania w takich uprawach małoobszarowych, jak: grusza, wiśnia, czereśnia, śliwa, malina, borówka wysoka, marchew.

Zato 50 WG to środek grzybobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu mezostemicznym do stosowania zapobiegawczego w ochronie jabłoni, truskawki, porzeczek, agrestu, wiśni, czereśni, gruszy, śliwy, malin, borówki i marchwi przed chorobami grzybowymi.

Zato 50 WG jest nowoczesnym fungicydem strobilurynowym zawierającym trifloksystrobinę w ilości 500 g/l. Ma bardzo dobrą przyczepność do liści i jest mało wrażliwy na zmywanie przez deszcz. Jest to również preparat działający niezależnie od panującej temperatury. W niskiej temperaturze, np. 5oC czy 10oC, Zato 50 WG wykazuje także wysoką skuteczność w zwalczaniu mączniaka jabłoni.

Preparat wykazuje aktywność na trzech poziomach: substancja aktywna pozostaje na powierzchni rośliny, gdzie wiąże się z warstwą wosków, gwarantując długotrwałą ochronę niezależnie od warunków pogodowych; chroni od wewnątrz dzięki ciągłemu uwalnianiu substancji aktywnej do przestworów międzykomórkowych i zapewnia ochronę dzięki aktywności w fazie gazowej.

Na etykiecie został również uzupełniony zapis o możliwości stosowania przeciwko chorobom przechowalniczym w ochronie jabłoni. W wymienionych w etykiecie uprawach obowiązuje 14- dniowy okres od ostatniego zabiegu do zbioru, wyjątkiem jest truskawka, gdzie nie ma wyznaczonego okresu karencji. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Zato 50 WG jest pierwszym i, jak na razie, jedynym zarejestrowanym fungicydem do zwalczania rdzy maliny.

 

 


 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu