Jabłka znacznie droższe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2015,10:30 Aktualizacja: 19-11-2015,11:03
A A A

Kilogram jabłek w skupie na eksport kosztował średnio w październiku 92 grosze. To aż o 77 proc. więcej niż przed rokiem, ale 4 proc. poniżej stawek z sezonu 2013/14.

W krajowym skupie do konsumpcji bezpośredniej jabłka w relacji rocznej podrożały z kolei o 59 proc. do 1,13 zł/kg - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Sytuacja na rynku tych owoców ustabilizowała się po bardzo niekorzystnym poprzednim sezonie.

eksport jabłek, sprzedaż jabłek, rynek owoców, rosyjskie embargo

Polskie jabłka zdobywają wiele nowych rynków

Eurostat podaje, że w minionym sezonie Polska wyeksportowała jabłka do 80 krajów, czyli o 21 więcej niż sezon wcześniej. Sprzedaż poszła w górę do 68 państw, a spadła do 19 - przede wszystkim do Rosji i Unii Europejskiej. Na zupełnie...

Według ekspertów wciąż jednak producentom dają się we znaki konsekwencje niższego popytu eksportowego. Dlatego więc - mimo prognozowanej mniejszej podaży jabłek w kraju i UE - ceny są niższe niż w dwóch sezonach poprzedzających wprowadzenie przez Rosję embarga. Obecny wzrost stawek wynika prawdopodobnie z niższej sprzedaży jabłek przez producentów tuż po zbiorach niż w poprzednim sezonie.

Lepsza jest także sytuacja w sektorze jabłek do przetwórstwa, która pośrednio wpływa na ceny owoców deserowych. Wynika to z wyższych cen koncentratu i relatywnie wysokiego popytu wśród zakładów przetwórczych. Kilogram jabłek na ten cel kosztował w październiku 51 groszy. To 2,8 raza więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.  

Pozytywnie na rynek wpływa także możliwość wycofania części produkcji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu