Jabłka kosztują nawet ponad 4 złote. Są droższe od cytrusów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2019,14:25 Aktualizacja: 08-11-2019,14:30
A A A

Jabłka w promocji bywają w marketach droższe od przecenionych cytrusów. Zdaniem analityków to efekt znacznie niższych tegorocznych zbiorów w porównaniu z rekordowymi sprzed roku.

Znawcy rynku od razu podkreślają, że kolejne miesiące nie przyniosą spadków stawek. - Warto zauważyć, że obecne ceny są niższe niż w sezonie 2017/18 - mówi "Gazecie Pomorskiej" Mariusz Dziwulski, ekspert z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP.

eksport jabłek do kolumbii,  Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Kolumbijski Instytut Rolnictwa

Polskie jabłka pojadą do kolejnego kraju

Kolumbia to kolejny rynek, który jest już otwarty dla rodzimych jabłek. Pomyślnie dla naszego kraju zakończona została procedura analizy ryzyka w eksporcie tych owoców. Kolumbijski Instytut Rolnictwa (ICA) opublikował właśnie na...

- Skala tegorocznych wzrostów jest w znaczącym stopniu wynikiem niskiej bazy statystycznej. W sezonie 2018/19, kiedy mieliśmy do czynienia z rekordowymi zbiorami w Polsce, jabłka były bardzo tanie - dodaje.

Gazeta przypomina, że na początku listopada 2018 roku Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego notował na targowiskach ceny jabłek od 1,50 do 2,70 zł/kg. Dziś w tym regionie trzeba zapłacić ok. 3-4 zł za kilogram.

Niepokojące wieści płyną od sadowników, którzy zgłaszają spadki cen skupu jabłek przemysłowych. Jeden z mazowieckich skupów oferował 7 listopada zaledwie 45 groszy za kilogram.

- GUS wstępnie szacuje zbiory z sadów jabłoniowych na ok. 3 mln t, tj. ok. o 25% mniej od rekordowej produkcji jabłek niż w 2018 roku. Jednak, według mnie to bardzo ostrożne założenia. Twierdzę, że spadek produkcji jabłek w Polsce jest dużo głębszy niż szacuje to GUS - mówi "GP" Karolina Załuska, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas.

Według danych MRiRW przeciętna cena skupu jabłek deserowych w kraju w październiku wzrosła o 113% r/r do 1,45 zł/kg. To efekt zdecydowanie mniejszej podaży jabłek w bieżącym roku.
 

źródło: "Gazeta Pomorska"

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!