Drzewa potrzebują makroelementów. Fertygacja sadów przynosi efekty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2015,12:55 Aktualizacja: 01-07-2015,13:39
A A A

Podawanie składników pokarmowych poprzez linie kroplujące ma duże zalety. Poprawia wzrost roślin, a drzewa zawiązują więcej pąków kwiatowych w porównaniu do drzew, którym podaje się czystą wodę.

Zawartość mikroskładników w glebie dla drzew sadowniczych jest w większości przypadków wystarczająca, dlatego nawożenie nimi sadu jest zwykle nieuzasadnione.

Do fertygacji sadu lepiej wybierać mieszanki dostarczające drzewom makroelementów, które są im potrzebne do prawidłowego wzrostu i owocowania - radzą specjaliści z Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Czas rozpocząć dokarmianie wapniem w sadach

W celu poprawienia jakości owoców należy jak najszybciej rozpocząć nawożenie produktami wapniowymi. W obecnym okresie optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie formułowanych produktów wapniowych takich jak Amiwap lub Nano Activ. Produkt...


Korzyści płynące ze stosowania fertygacji:

  • Lepszy start młodych drzew, silniejsze przyrosty, lepsze przyjęcia po posadzeniu.
  • Stabilne i zbilansowane zaopatrzenie drzew w wodę oraz składniki pokarmowe, które zmniejsza zjawisko przemienności owocowania.
  • Rośliny są zaopatrywane w wodę efektywnie i równomiernie, przy wykorzystaniu nawet niewielkich jej źródeł.
  • Istnieje możliwość precyzyjnego dokarmiania drzew, zwłaszcza w okresach przesuszenia lub w sadach, w których cięto korzenie.
  • Nawożenie drzew poprzez fertygację jest znacznie prostsze w porównaniu do tradycyjnego siewnika. Jest również bardziej precyzyjne co ma szczególne znaczenie np. na pochyłym terenie.
  • Umożliwia odżywianie roślin, kiedy gleba nie jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo składników pokarmowych (wysoka produkcja, susza, deficyt potasu).
  • Daje możliwość bezpośredniego oddziaływania na drzewo poprzez umiejętne dostarczanie składników pokarmowych w odpowiednich fazach fenologicznych.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu