Wiosenne odchwaszczanie rzepaku od ruszenia wegetacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: inż. Adam Paradowski | redakcja@agropolska.pl
11-03-2021,19:15 Aktualizacja: 11-03-2021,20:25
A A A
To już kolejny wiosenny sezon, który nie został wzbogacony o nowe rozwiązania do odchwaszczania rzepaku. Można zauważyć kilka nowych nazw handlowych, ale kryją się pod nimi  znane substancje czynne.
 
Dominuje chlopyralid
 
Plantatorzy mają do wyboru 17 produktów handlowych. O nabyciu któregoś z nich decydują ceny poszczególnych produktów. Mimo, że od wprowadzenia na rynek pierwszego produktu zawierającego tą substancję czynną (Lontrel 300 SL) minęło ponad 20 lat, chlopyralid ciągle pozostaje atrakcyjną substancją czynną. Posiada mały wpływ na zjawisko uodparniania się chwastów, natomiast zwalcza kilkanaście gatunków, w tym takie uciążliwe jak blekot, chabry, marunę, rdesty, rumiany, rumianki, dwuletnią marchew i wieloletni ostrożeń. 
 
nawożenie rzepaku azotem, azot na rzepak ozimy, nawożenie rzepaku siarką, nawożenie startowe rzepaku

Zapewniają szybki wzrost i regenerację rzepaku po zimie

Wiosną w nawożeniu rzepaku kluczowe znaczenie ma azot. Jednak sam nie wystarczy. Do efektywnego działania wymaga obecności innych składników, wśród nich dużej ilości łatwo przyswajalnej siarki.   Prawidłowo prowadzony rzepak...
Lubi towarzystwo
 
W celu poszerzenia zakresu zwalczanych gatunków można zastosować chlopyralid z pikloramem. Oferowanych jest kilka mieszanin fabrycznych i zbiornikowych. Mieszaniny są przeznaczone na stanowiska, na których także występuje przytulia czepna. Optymalny efekt jej zwalczania można uzyskać jeżeli podczas zabiegu znajduje się w fazie trzech, maksymalnie czterech okółków, to jest do wysokości około 8 cm. Osobniki starsze, zwłaszcza te, które przezimowały po zabiegu są silnie zahamowane we wzroście. Pikloram można stosować także pojedynczo.
 
Drugi rok z rzędu plantatorom oferowana jest mieszanina chlopyralidu z halauksyfenem metylu (Arylex), pod handlową nazwą Korvetto. Mieszanina ta skutecznie zwalcza bodziszka drobnego, chabra bławatka, jasnotę purpurową, marunę nadmorską, przytulię czepną i co bardzo istotne dwa gatunki maków - polny i wątpliwy.
 
Tylko w wybranych odmianach
 
Wariantem zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym jest zastosowanie jednego z identycznych preparatów zawierających chinomerak i imazamoks (Clentiga, Cleravo 285 SC, Cleversa 285 SC) łącznie z adiuwantem Dash HC. Są selektywne dla odmian wyhodowanych w ramach technologii Clearfield, opatrzonych symbolem „CL” i można je stosować tylko w tych odmianach. 
 
monitoring szkodników w rzepaku, szkodniki rzepaku, żółte naczynia, tablice lepowe, pułapki na szkodniki

Monitoring szkodników rzepaku kluczem do sukcesu

W chemicznej ochronie roślin liczy się precyzja. Szkodnik zwalczony odpowiednią metodą i we właściwym terminie to uratowany plon i oszczędność kosztów związanych z potrzebą ponownego zabiegu. Kluczem do sukcesu jest monitoring uprawy.  ...
Środkami zawierające chinomerak z imazamoksem można zniszczyć samosiewy rzepaku tradycyjnych odmian. Ponadto do gatunków wrażliwych na tą mieszaninę należą: bodziszki, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mak polny, przytulia czepna, rzodkiew świrzepa, stulicha psia, tasznik pospolity i tobołki polne. 
 
Zwalczanie traw
 
Największe zagrożenie ze strony chwastów jednoliściennych stanowią samosiewy zbóż. Do ich zwalczania również nie ma nowości. Aktualnie plantatorzy do dyspozycji posiadają kilkadziesiąt graminicydów o bardzo zbliżonym działaniu. Do zabiegów wiosennych zalecane są, posiadające w składzie chizalofop-P etylu, chizalofop-P tefurylu, cykloksydym, fluazifop-P butylu lub propachizafop. Samosiewy zbóż powinny być zwalczane od fazy trzech liści do końca krzewienia. W celu zwalczania młodych samosiewów zbóż należy stosować najniższe dawki. W przypadku zwalczania starszych, a zwłaszcza tych, które przezimowały, zaleca się dawki najwyższe przeznaczone do zwalczania traw jednorocznych. Graminicydami stosowanymi w najwyższych dawkach można także zwalczać perz właściwy.
 
Optymalny termin zabiegów
 
ceny rzepaku, umowy terminowe, zaolejenie rzepaku, potrącenia ceny rzepaku, cena rzepaku w 2021 roku,

Po ile rzepak z tegorocznych zbiorów w umowach terminowych?

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych opublikowało dziś informację nt. oferowanych plantatorom cen  za rzepak z tegorocznych zbiorów (w umowach terminowych), z dostawą w lipcu oraz w sierpniu, zarówno...
Producenci różnie określają termin stosowania swoich produktów. Istotne jest ich dobre zrozumienie, ponieważ w okresie wiosennym rzepak jest wrażliwy na opóźnione działanie wszystkich herbicydów, w tym graminicydów. 
 
Początek zabiegów jest określany różnie: po ruszeniu wegetacji, od fazy 9 liścia, od fazy rozety, od początku wydłużania się pędu kwiatowego, a także w skali BBCH 30. Są to terminy bardzo zbliżone do siebie i można je uznać za jednoznaczne i przyjmując jedno określenie: od momentu ruszenia wegetacji. 
 
Zdecydowanie bardziej niebezpieczne jest przekroczenie terminu końcowego, określanego: do fazy zielonego pędu, do wytworzenia pędu z zaczątkami kwiatów, do pierwszego międzwęźla, do fazy pąków kwiatowych zamkniętych w liściach lub do fazy BBCH 50. 
 
W praktyce ostatni zabieg powinien być wykonany, kiedy pąk kwiatowy jest widoczny, ale nie jest widoczna łodyga, na której się znajduje. Zaleca się unikać stosowania preparatów bezpośrednio po przymrozkach i krótko przed spodziewanymi. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu