Usuń pośpiechy i burakochwasty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
06-07-2020,7:25 Aktualizacja: 06-07-2020,7:26
A A A

Początek lipca to najwyższy czas, aby z plantacji buraka cukrowego usunąć pośpiechy i burakochwasty. Pozostawione utrudniają zbiór i są niedopuszczalnym zanieczyszczeniem surowca.

Szczególnie niebezpieczne jest pozostawienie burakochwastów, które szybko wytwarzają olbrzymią ilość nasion. Nasiona te po osypaniu się do gleby kiełkują nawet przez kilkanaście lat i stanowią uciążliwe zachwaszczenie na plantacjach buraka.

Warto podkreślić, że zarówno pośpiechy, jak i burakochwasty, wymagają usunięcia czyli wyniesienia z plantacji, a nie tylko obłamania czy obcięcia, bo te działania są niewystarczające. Nie można poprzestać na jednokrotnej lustracji plantacji, trzeba ją przeprowadzać kilkukrotnie.

przędziorek chmielowiec, burak cukrowy, zwalczanie przędziorka chmielowca, Ortus 05 SC, polimery silikonowe

Przędziorek chmielowiec opanowuje plantacje buraka

Pierwsze krajowe doniesienia o żerowaniu przędziorka chmielowca na buraku cukrowym pochodzą sprzed dziesięciu lat. Wtedy zasiedlone plantacje można było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie problem z roztoczami występuje w całym kraju, a to w...

Dla praktyki rolniczej nie ma potrzeby zastanawiać się czy na plantacji występują pośpiechy czy burakochwasty. Pierwsze to osobniki buraka cukrowego, które przeszły jaryzację i w I roku wegetacji wytwarzają pęd nasienny. Drugie, zaś to krzyżówka burak cukrowego z dzikimi, jednorocznymi formami buraka. Burakochwasty, w odróżnieniu od pośpiechów, najczęściej mają antocjanowe zabarwienie łodygi oraz rozgałęziony korzeń.

Z obserwacji poczynionych na kilku plantacjach na Zamojszczyźnie wynika, że w tym sezonie liczba pośpiechów i burakochwastów jest niewielka. Można jednak zauważyć pewne zróżnicowanie pomiędzy odmianami pochodzącymi z poszczególnych firm hodowlano-nasiennych.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu