Wystaw żółte tablice

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak
13-03-2014,13:15 Aktualizacja: 12-11-2014,13:47
A A A

Najwyższy czas, aby wystawić żółte tablice lepowe na plantacjach rzepaku. W marcu pojawia się bowiem pierwszy szkodnik - chowacz brukwiaczek, a nieco później chowacz czterozębny.

Żółty kolor tablicy zbliżony do barwy kwiatostanu rośliny, wabi owady. Pojawienie się szkodnika na tablicach to sygnał do stałej obserwacji plantacji, najpierw pasów brzeżnych, a potem głębi pola. Wzrost liczebności złapanych szkodników powyżej progu zagrożenia jest wskazaniem do wykonania ekonomicznie uzasadnionego zabiegu. 

Progi zagrożenia niektórych szkodników rzepaku

Szkodnik

Termin pojawu

Próg zagrożenia

Chowacz brukwiaczek

marzec

10 szt. w ciągu 3 dni

Chowacz czterozębny

marzec, kwiecień

20 szt. w ciągu 3 dni

Słodyszek rzepakowy

kwiecień

1 szt., potem obserwacja na roślinach. Próg zagrożenia przy zwartym kwiatostanie – 1 szt./roślinie, w fazie luźnego kwiatostanu – 3-5 szt.

 O skuteczności prowadzonej kontroli pojawu szkodników w znacznym stopniu decyduje miejsce umieszczenia tablic. Trzeba je ustawiać od strony spodziewanego nalotu z miejsc zimowania (plantacji roślin krzyżowych, lasów, zadrzewień, sadów, plantacji nasiennych i nieużytków). Tablicę lepową należy umieścić na wysokości roślin i w miarę wzrostu rzepaku ją podnosić.

Na plantacji o powierzchni 10 ha wystarczy jedna tablica ustawiona w odległości 10-20 m od brzegu pola. Na polach o powierzchni ponad 10 ha należy ustawić co najmniej dwie tablice, najlepiej jedną w odległości 10-20 m od skraju pola, a drugą 30-40 m dalej licząc od brzegu plantacji.

Rozstawione tablice zaleca się kontrolować raz w tygodniu, a po odłowieniu pierwszych szkodników i przy ciepłej pogodzie codziennie o tej samej porze dnia. W słoneczne dni wzrasta aktywność owadów. Dlatego konieczne są częste kontrole tablic.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu