Zanim wydasz na nawozy, kup wapno. Czas na wapnowanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
01-08-2014,10:30 Aktualizacja: 20-11-2014,12:15
A A A

Okres po zbiorze zbóż jest optymalnym terminem na rozsianie nawozów wapniowych. Pozwala bowiem na maksymalne wydłużenie okresu ich działania.

Za pomocą kolejnych zabiegów uprawowych nawozy wapniowe są dobrze wymieszane z glebą, co przyspiesza ich działanie. Poza tym mają korzystny wpływ przy nawożeniu słomą, bo niwelują szkodliwy wpływ wielu związków powstających podczas jej rozkładu.

Niestety, nadal zbyt mało rolników przeprowadza wapnowanie. Na nic zda się kupowanie drogich nawozów mineralnych, jeśli wcześniej nie ureguluje się pH gleby.

Forma wapna zależy od kategorii agronomicznej gleby. Na glebach bardzo lekkich i lekkich można rozsiewać wolno działające nawozy zawierające wapń w formie węglanowej (CaCO3).

Nie powinno się natomiast stosować intensywnie działającego wapna tlenkowego (CaO), bo jego użycie w tych warunkach powoduje niekorzystną, nagłą zmianę odczynu.

Na glebach średnich i ciężkich można używać obu rodzajów wapna. W przypadku bardzo niskiej i niskiej zawartości magnezu przyswajalnego trzeba użyć wapna magnezowego.

Tak jak w sytuacji stosowania innych nawozów wapno należy starać się jak najbardziej równomiernie rozsiać po polu.

Przeczytaj: Wapnowanie bez dotacji. Urzędnicy podjęli decyzję

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu