Popowodziowe wapnowanie gleb zakończone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2016,12:35 Aktualizacja: 12-12-2016,13:34
A A A

Zakończyła się realizacja projektu pod nazwą "Wapnowanie gleb zdegradowanych w wyniku powodzi oraz lokalnych podtopień w latach 2009-2013 na terenie niektórych gmin województwa małopolskiego".

Prowadzone przez Małopolską Izbę Rolniczą zadanie było możliwe dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zabiegi wapnowania miały poprawić stan gleb, które ucierpiały w wyniku powodzi oraz lokalnym podtopieniom.

wapnowanie gleby, pomoc de minimis, zabieg agrotechniczny

Rolniczy samorząd chce dotacji do wapnowania

- Koszty zabiegu wapnowania gleb nie mogą być w całości przerzucone, tak jak jest obecnie na rolników. Gospodarze nie są winni negatywnym skutkom zakwaszenia gleb - przekonuje Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. To kolejny...

Program wykonano na areałach należących do 72 gospodarzy poszkodowanych przez żywioł z gmin Szczucin, Nowe Brzesko, Mędrzechów, Gręboszów, Wietrzychowice, Chełmiec, Trzyciąż, Żabno, Olesno i Radgoszcz.

"Rolnicy otrzymali wapno nawozowe odmiany 02 o zawartości CaO nie mniejszej niż 70 proc. Na powierzchni 547 ha wysiano 2.816 ton nawozu o wartości 450.506,54 zł" - podaje biuro MIR w Krakowie.

Izba przeprowadziła przetarg i dokonała wyboru dostawcy wapna, zajęła się organizacją logistyczną przedsięwzięcia oraz jego rozliczeniem. "Bardzo aktywnie włączyły się samorządy gminne. To dzięki pracy i zaangażowaniu pracowników urzędów gmin otrzymywaliśmy wykazy rolników, którzy spełniali formalne wymogi kwalifikujące ich do uzyskania wsparcia. Za pomoc serdecznie dziękujemy" - podsumowuje MIR.

Realizacja takich bardzo potrzebnych projektów wciąż należy w Polsce do rzadkości. Rolnicy od lat oczekują na ogólnopolski program wapnowania zakwaszonych gleb, który byłby finansowany lub w dużej części współfinansowany z budżetu państwa.

Jak już pisaliśmy, resort rolnictwa zapowiedział, że od 2017 r. planowane są "wzmocnione działania" w zakresie m.in. propagowania badania zasobności gleb i ich odczynu. Poza tym wapnowanie znalazło się w "Pakcie dla obszarów wiejskich", będącym jednym z filarów przygotowywanej przez resort rozwoju "Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", planującej rozwój kraju w perspektywie nawet do 2030 roku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu