Copa-Cogeca chce zniesienia ceł antydumpingowych na nawozy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2021,9:20 Aktualizacja: 08-09-2021,10:55
A A A

Unijna organizacja rolników Copa-Cogeca postuluje, by KE zniosła środki antydumpingowe na nawozy, zwłaszcza na roztwór saletrzano-mocznikowy (UAN) - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zdaniem rolników, jest to jeden z powodów wzrostu stawek nawozów.

Cena nawozów, zwłaszcza roztworu saletrzano-mocznikowego (UAN) stale wzrasta we wszystkich krajach UE. Ma to związek z rosnącym światowym popytem na gaz i cenami za transport morski, a także niewystarczającą konkurencją na wewnętrznym rynku UE - oceniła Copa-Cogeca.

ceny nawozów w polsce, anna gembicka, IERiGŻ - PIB, sól potasiwa

Nawozy drenują kieszenie rolników, a białoruskie "zbanowano". Co na to resort?

Drożejące nawozy są solą w oku rolników, którzy obawiają się dalszego wzrostu cen w związku z ustanowieniem przez Unię Europejską embarga na import nawozów potasowych z Białorusi. Jak zapatruje się na to ministerstwo rolnictwa?...

Jej zdaniem, najważniejszą przyczyną zbyt małej konkurencji na unijnym rynku jest wdrożenie przez KE w 2019 roku cła antydumpingowego na nawozy pochodzące z krajów będących głównymi producentami.

Bruksela nałożyła cła na przywóz mocznika i azotanu amonu z USA, Rosji oraz Trynidadu i Tobago. To rozwiązanie zostało wprowadzone w wyniku skargi przedstawicieli unijnego przemysłu nawozowego.

Jak zauważa Copa-Cogeca, tymczasem ceny roztworu saletrzano-mocznikowego od 2017/18 r. czyli od okresu odniesienia stanowiącego podstawę podjęcia decyzji o nałożeniu cła antydumpingowego podwoiły się. Zdaniem organizacji, cła ograniczają import nawozów i doprowadziły do małej konkurencji i braków towarowych, co "daje pole dostawcom do spekulacji na niespotykaną skalę".

Według C-C, gospodarstwa rolne w UE zostały mocno dotknięte tym antydumpingowym rozwiązaniem, ponieważ nawozy stanowią znaczną część kosztów produkcji, a w przypadku producentów zbóż aż 40 proc. kosztów.

nawozy, gospodarstwo, nawożenie

Zużycie nawozów wzrosło o 10 procent

Zużycie nawozów mineralnych od czerwca 2019 do czerwca 2020 r. było o 10,2 proc. większe niż w 2010 r. i wyniosło 1 mln 951 tys. ton. W 2020 r. na 1 ha użytków rolnych zużyto przeciętnie 132,9 kg NPK - wynika ze wstępnych danych...

"I tak oto mamy do czynienie nie tylko z galopującymi cenami, ale i z brakami produktu, który byłby dostępny na rynku. Ta sytuacja jest nie do przyjęcia, a Copa-Cogeca w kwietniu 2021 roku złożyła wniosek o zawieszenie tego środka. Komisja w dalszym ciągu analizuje naszą prośbę" - informuje organizacja unijnych rolników.

Nawozy drożeją od kilku miesięcy, można uogólnić, że od sierpnia ubiegłego roku ceny nawozów wzrosły o około 30 proc. - oceniają eksperci. Przyczyn jest kilka. Można wśród nich wymienić wzrost cen gazu, który wpływa głównie na ceny nawozów azotowych, rosną też stawki paliw płynnych, a tym samym ceny transportu, który ma duże znaczenie w handlu nawozami.

Obowiązuje ponadto zakaz importu nawozów potasowych z Białorusi, która dostarczała do tej pory około 30 proc. nawozów potasowych na rynek polski, a to ma wpływ na ceny potasu oraz nawozów wieloskładnikowych.

Z wyliczeń Polskiego Związku Roślin Zbożowych wynika, że w uprawie pszenicy niemal jedną trzecią kosztów stanowią nawozy oraz środki ochrony roślin, co musi się w rezultacie przełożyć na wzrost cen ziarna.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu