Nowa prasa firmy Pöttinger na Zielonym Agro Show

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Bujak | bujak@rpt.pl
29-05-2016,21:40 Aktualizacja: 31-05-2016,13:34
A A A

Nowa prasa do okrągłych bel - Impress to prasa stałokomorowa, prasa zmiennokomorowa i kombinacja pras z owijarką. Już niebawem na zbliżającej się wystawie Zielone Agro Show zaprezentowana będzie Prasa Impress 185 PRO.

Przeświadczenie firmy Pöttinger o tym, że technikę prasowania można jeszcze bardziej udoskonalić dało impuls do dalszych działań. Nie wszystkie jednak rozwiązania są efektem tego impulsu, są też zupełnie nowe, stworzone od samego początku. Jednym z nich jest nowy rotor o nazwie Liftup. To on przejmuje zielonkę z podbieracza i wprowadza do komory prasującej górą poprzez belkę nożową. Dzięki takiemu układowi przepływ masy jest płynny i jednostajny. Ten nowy sposób podawania masy do komory prasowania, przynosi zdaniem producenta wiele korzyści: naturalny przepływ prasowanego materiału, tzn. że pasza może wpływać do komory prasowania pod optymalnym kątem. W efekcie prasa ma większą zdolność przyjmowania masy i przez to większą przepustowość, przy jednocześnie małej stracie owijanego materiału. Komora prasowania jest dzięki temu wypełniana równomiernie i na całej przestrzeni. Takie rozwiązanie z jednej strony mocno redukuje konieczność jazdy zygzakiem, aby uzyskać dobrze uformowany balot, z drugiej zaś proces formowania w każdych warunkach pracy od samego początku jest optymalny. Niezależnie od tego, czy jest mokro czy sucho, czy prasowana jest słoma, siano czy też sianokiszonki – wystarczy jedna maszyna na każde warunki pracy.

Pöttinger Impress

Pöttinger - własne prasy i prasoowijarki

W ostatnim czasie Pöttinger przedstawił liczne nowości w zakresie maszyn do zbioru zielonek. Największymi są zaprojektowane od podstaw przez producenta z logo czterolistnej koniczyny prasy rolujące i prasoowijarki. W segmencie kosiarek...

Belka nożowa

Prasy Impress, maja belkę nożową z maksymalnie 32 ostrzami - Flexcut 32. Każdy nóż posiada indywidualne zabezpieczenie. Równa długość cięcia przy produkcji kiszonki umożliwia np. homogeniczne i wymagające mniejszej siły mieszanie przy użyciu wozu paszowego. Dalej, ma pozytywny wpływ na stabilność fermentacji i przez to na jakość paszy.  Jak informuje producent - firmie Pöttinger, udało się po raz pierwszy uzyskać w prasach rolujących, jakość cięcia znaną z przyczep samozbierających. Krótkie cięcie nie tylko przy produkcji sianokiszonki, ale również w przypadku siana i słomy, to jedyne takie rozwiązanie na rynku. Noże są odwracalne, co pozwala na dłuższą pracę. Nowa prasa jest wyposażona w wychylaną belkę nożową ze znanym i sprawdzonym systemem Easy Move. To oznacza bezpieczeństwo i komfort pracy, gdyż prace konserwacyjne mogą być przeprowadzane poza kanałem cięcia.

Teoretyczna długość cięcia noży wynosi 36 mm na całej szerokości. Krótsze cięcie umożliwia większe zagęszczenie prasowanego materiału i przez to większą masę balotu (kiszonki, siana, słomy). To wpływa na zmniejszenie kosztów transportu, jak również kosztów przechowywania. Impress jest wyposażona w wahliwy podbieracz o szerokości roboczej 2,3 m. Ma on także blachę wyrównująca z rolką dociskową (200 mm średnicy), prowadnice, jak również dwa poprzeczne ślimaki z każdej strony. Zakres wychylenia palców 120 mm gwarantuje bardzo dobre kopiowanie nierówności terenu, a przez to czysty zbiór paszy.

 

Zawieszenie hydro-pneumatyczne przyczep Pöttinger

Podwozie hydro-pneumatyczne dla wozów Pöttinger Faro i Europrofi

Austriacki producent wprowadza nowy rodzaj podwozi do swoich przyczep samozbierających. Obecnie dla wozów typoszeregów Faro i Europrofi, będzie dostępne zawieszenie hydro-pneumatyczne.   Pöttinger zdecydował się wprowadzić...

Komora prasowania

Komora prasowania jest wyposażona w dwa agresywne walce startowe na górze i dole. Walce te umożliwiają od samego początku prawidłowe formowanie beli w każdych warunkach pracy. Komora jest dostosowana do dużej siły nacisku i zapewnia przez to wysoką wydajność. Prasa zmiennokomorowa jest wyposażona w trzy bezszwowe pasy. Siła prasowania jest regulowana w trzech strefach (ustawienie twardości rdzenia). Taka regulacja pozwala dopasować je do indywidualnych warunków pracy. Uchylna ściana rotora pozwalana na szybkie usunięcie zatoru. Ściana tylna jest zamykana hydraulicznie. Maszyny Impress mają zintegrowane owijanie siatką. Blacha prowadząca zapewnia prawidłowe doprowadzenie siatki do komory prasowania. W odpowiednim czasie siatka jest przenoszona na balot. Gdy owijanie nie rozpocznie się za pierwszym razem, są jeszcze trzy kolejne próby jego uruchomienia. Maszyna może pracować z siatkami o szer. do 1,3 m .

 

Dwa warianty

Impress zarówno jaki prasa stałokomorowa, zmiennokomorowa czy w kombinacji z owijarką występuje w dwóch wariantach wyposażenia: Master i Pro. W wersji Master do dyspozycji jest zawór podwójnego działania dla włącznika wyboru pracy podbieracza, uruchamiania ściany komory prasowania i wyboru liczby noży oraz drugi zawór do uruchamiania ściany tylnej. W wersji PRO sterowanie odbywa się bezpośrednio przez sterownik Power Conrol lub ISOBUS. Tu przebieg funkcji jest automatyczny.

Wybór ogumienia w przypadku maszyn solo to ogumienie tandemowe do rozmiaru 500/50-17 lub oś pojedyncza do rozmiaru 500/60 R22.5. W kombinacjach z owijarką seryjnie ogumienie to tandem do rozmiaru 500/50-17 oraz jako opcja 500/60 R22.5 w tandemie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu