Tume Titan. Siewnik na lżejsze ziemie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
25-03-2015,11:55 Aktualizacja: 25-03-2015,12:44
A A A

Fińska firma z Turenki specjalizuje się w produkcji ciężkich i masywnych siewników z mechanicznym systemem dozowania, rozdziału i transportu nasion oraz nawozów. Do bogatej oferty modeli dołączają teraz maszyny serii Titan.

Są to siewniki półzawieszane o szerokości roboczej 3 lub 4 m. Mniejszy przedstawiciel rodziny Titan zdaniem producenta wymaga ciągnika o mocy co najmniej 90, zaś większy 120 KM.

Do uprawy orkowej, bezorkowej i zerowej

Maszyny są szczególnie dedykowane do pracy po orce oraz po uprawie bezorkowej. Tume przewiduje jednak także możliwości wykorzystania ich przy siewie prosto w ściernisko. We wszystkich trzech przypadkach stanowiskiem powinny być gleby lekkie, ewentualnie średniozwięzłe. Maksymalny jednostkowy nacisk redlicy do podłoża wynosi bowiem jedynie 60 kG.

Titany mają duże skrzynie nasienne, w których występuje stała przegroda między strefą przeznaczoną na ziarno, a częścią nawozową. Zbiornik mniejszego modelu ma łączną pojemność 4070, natomiast większy 5640 l.

Wspólne redlice dla nasion i nawozu

Zarówno nasiona, jak i granule nawozu kierowane są osobnymi przewodami, ale do jednej dwutarczowej redlicy i odkładane są na różnych głębokościach. Zdaniem producenta takie rozwiązanie sprzyja obniżeniu zapotrzebowania na moc nawet o 30% względem wariantu z osobnymi elementami żłobiącymi bruzdę. Koncepcję tą firma Tume przeniosła ze swoich flagowych siewników Nova Combi.

Docelowo modele serii Titan zastąpią maszyny z rodziny Vega, w których nasiona i nawóz wysiewane są osobnymi redlicami.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu