Lemken Azurit DeltaRow - lepsze parametry kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Bujak | bujak@rpt.pl
19-12-2020,9:20 Aktualizacja: 19-12-2020,9:29
A A A

Lemken wraz z Uniwersytetem w Osnabrück uzyskały, w ramach kolejnej z wielu prac licencjackich, ocenę pracy i jej efektów siewników Azurit z systemem DeltaRow, w porównaniu do efektów siewu w konwencjonalnym systemie.

Rośliny wysiewane w systemie DeltaRow, dały zdecydowanie lepsze rezultaty. Rośliny osiągnęły wyższe plony, o większej ilości energii, co przełożyło się na wyższą produkcję gazu w biogazowni – bo ona służyła m.in. jako źródło oceny plonów.

Jak podaje Lemken – pozytywne efekty systemu siewu DeltaRow były widoczne we wszystkich testowanych odmianach, ale były najbardziej uwidocznione przy normie wysiewu wynoszącej 8 nasion na metr kwadratowy, która jest powszechnie stosowana w regionie, w którym odbywały się badania porównawcze. Przy powyższym zagęszczeniu roślin, zaobserwowano m.in. wzrost plonów kukurydzy o 4,5%, energii metabolizowanej (ME) o 7,9% i wydajności gazu o 5,4% w porównaniu z odpowiednimi wartościami uzyskanymi przy siewie jednorzędowym bez DeltaRow. Te korzyści w zakresie plonów i jakości zapewniane przez system DeltaRow wynikają z faktu, że „trójkątny” układ roślin, zapewnia im o około 70% więcej miejsca na rozwój w porównaniu z konwencjonalnymi systemami siewu. W rezultacie każda roślina ma więcej miejsca na wchłanianie wody i składników odżywczych, a tym samym więcej miejsca na rozwój. Ma to bardzo korzystny wpływ na rośliny.

Doświadczenie przeprowadzono wiosną 2020 roku w Borken (Nadrenia Północna-Westfalia). Wpływ czynników wielkości wysiewu (7/8 lub 9 nasion na metr kwadratowy) oraz systemów wysiewu na plon i jakość plonów zbadano także poprzez próby polowe, wielkoobszarowe. Oczywiście uprawa, odmiany nasion, czasy siewu i zbioru były identyczne dla wszystkich wariantów próbnych.

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu