Lemken Azurit DeltaRow - lepsze parametry kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Bujak | bujak@rpt.pl
19-12-2020,9:20 Aktualizacja: 19-12-2020,9:29
A A A

Lemken wraz z Uniwersytetem w Osnabrück uzyskały, w ramach kolejnej z wielu prac licencjackich, ocenę pracy i jej efektów siewników Azurit z systemem DeltaRow, w porównaniu do efektów siewu w konwencjonalnym systemie.

Rośliny wysiewane w systemie DeltaRow, dały zdecydowanie lepsze rezultaty. Rośliny osiągnęły wyższe plony, o większej ilości energii, co przełożyło się na wyższą produkcję gazu w biogazowni – bo ona służyła m.in. jako źródło oceny plonów.

Jak podaje Lemken – pozytywne efekty systemu siewu DeltaRow były widoczne we wszystkich testowanych odmianach, ale były najbardziej uwidocznione przy normie wysiewu wynoszącej 8 nasion na metr kwadratowy, która jest powszechnie stosowana w regionie, w którym odbywały się badania porównawcze. Przy powyższym zagęszczeniu roślin, zaobserwowano m.in. wzrost plonów kukurydzy o 4,5%, energii metabolizowanej (ME) o 7,9% i wydajności gazu o 5,4% w porównaniu z odpowiednimi wartościami uzyskanymi przy siewie jednorzędowym bez DeltaRow. Te korzyści w zakresie plonów i jakości zapewniane przez system DeltaRow wynikają z faktu, że „trójkątny” układ roślin, zapewnia im o około 70% więcej miejsca na rozwój w porównaniu z konwencjonalnymi systemami siewu. W rezultacie każda roślina ma więcej miejsca na wchłanianie wody i składników odżywczych, a tym samym więcej miejsca na rozwój. Ma to bardzo korzystny wpływ na rośliny.

Doświadczenie przeprowadzono wiosną 2020 roku w Borken (Nadrenia Północna-Westfalia). Wpływ czynników wielkości wysiewu (7/8 lub 9 nasion na metr kwadratowy) oraz systemów wysiewu na plon i jakość plonów zbadano także poprzez próby polowe, wielkoobszarowe. Oczywiście uprawa, odmiany nasion, czasy siewu i zbioru były identyczne dla wszystkich wariantów próbnych.

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie RPT
11/2023

Pielenie z Trefflerem

Pokazy Valtra Smart Tour

Skrzynia biegów zautomatyzowana czy zrobotyzowana?

Czym wyróżnia się przekładnia RVshift w ciągnikach Deutz-Fahr?

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT