Ekopal S - nagrzewnica na słomę do suszarni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | plocki@rpt.pl
06-08-2015,15:35 Aktualizacja: 06-08-2015,20:54
A A A

Firma Metalerg opracowała typoszereg nagrzewnic, które ogrzewają powietrze do temperatury 115oC. Mogą one współpracować z suszarniami wykorzystującymi do tej pory jako nośnik ciepła olej opałowy, gaz, węgiel, czy miał.

 

Nagrzewnica Ekopal S zbudowana jest z kotła i rurkowego wymiennika ciepła. Podstawą jej budowy był kocioł Ekopal RM, z tą różnicą, że woda została zastąpiona innym płynem. Ciepło przenoszone spalinami ze słomy poprzez płomienice przekazywane jest do tego płynu, dzięki czemu jest on nagrzewany do wysokiej temperatury. Zgromadzona w ten sposób energia odbierana jest przez czerpane z zewnątrz powietrze, które przemieszcza się w rurkach wbudowanych w kocioł. Powietrze to zasysane jest do rurek wymiennika wentylatorem usytuowanym za nagrzewnicą. Natomiast w przypadku zastosowania nagrzewnicy do suszarni zbożowej rolę tę spełnia wentylator suszarni. Jak zapewnia producent pompa obiegowa zamontowana w nagrzewnicy powoduje bezproblemowe krążenie płynu i równomierną wymianę ciepła. 

 

3 kg słomy to litr ON

Jak czytamy w komunikacie prasowym, w przypadku suszarni Pedrotti o mocy palników olejowych 690 kW i jednorazowym wsadzie kukurydzy wynoszącym 20 t, zużywa ona na jego wysuszenie ok. 750 l oleju opałowego. Natomiast po zainstalowaniu nagrzewnicy powietrza na słomę Ekopal S-700 rolę tę pełni ok. 2 000 kg słomy. Przelicznik zużycia słomy do oleju opałowego wynosi więc mniej więcej 3:1. Czas suszenia nasion jest identyczny i wynosi 10-11 godz.

 

Moc od 100 do 1000 kW

Nagrzewnice Ekopal S oferowane są w sześciu wersjach o mocach od 100 do 1000 kW. Przystosowane są do różnych rodzajów kostek słomy od małych o wymiarach 80x40x40 cm do dużych mających 250x120x80 cm oraz do bel okrągłych. Producent dostosuje wielkość komory spalania do potrzeb klienta.

W nagrzewnicach Ekopal S można również spalać drewno kawałkowe i inną biomasę: trociny, zrębki itp.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu