Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu powiększa kolekcję cennych zabytków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
06-08-2018,7:00 Aktualizacja: 05-08-2018,21:44
A A A

Zabytkowe ciągniki i silniki zakupiło do swojej kolekcji Muzeum Rolnictwa im. ks. Kluka w Ciechanowcu w woj. podlaskim. To, jak informuje instytucja, unikatowe eksponaty w skali kraju. Nowe nabytki można już oglądać na wystawach stałych.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu posiada jedną z największych w kraju kolekcji zabytkowych ciągników, lokomobil i silników w kraju. Obecnie liczy ona ponad 100 wyjątkowych eksponatów.

W tym roku, dzięki wsparciu z ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego, udało się kupić cztery ciągniki i dwa silniki. Jak powiedział PAP kierownik działu techniki rolniczej w ciechanowieckim muzeum Marek Wiśniewski, wszystkie są odrestaurowane i sprawne. - To unikatowe egzemplarze w skali kraju, a zabytkowe silniki poszukiwane są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie - mówił.

Najstarszym zakupionym obecnie do kolekcji ciągnikiem jest amerykański Farmall F 20 z 1936 roku. Jak mówił Wiśniewski, w zbiorach znajduje się radziecka wersja tego ciągnika, którą Rosjanie robili na wzór amerykańskiej. - Teraz mamy oryginał - dodał. Powiedział też, że przed II wojną światową były one sprowadzane do Polski, służyły do upraw pielęgnacyjnych w małych i średnich gospodarstwach.

Kolekcja powiększyła się też o dwa niemieckie ciągniki: Stock Diesel- Schlepper z 1941 roku oraz Eicher ED 16/II z 1952 roku. Wiśniewski powiedział, że Stock to bardzo rzadki ciągnik kolekcjonerski. Wyprodukowano go tylko, według danych, w 2,3 tys. - 2,4 tys. sztuk. Natomiast ciągniki Eicher uważane są - jak mówił Wiśniewski - za "kultowe". Dodał, że ten zakupiony do muzeum do druga generacja pierwszych na świecie ciągników, które chłodzone były powietrzem.

Najmłodszym ciągnikiem, który trafił do kolekcji jest polski Ursus C-355 z 1973 roku. - Staramy się systematycznie powiększać zbiory muzeum o kolekcję polskich ciągników, bo na jej kontynuacji najbardziej nam zależy - powiedział Wiśniewski. Dodał, że C-355 uzupełnia tę kolekcję. W przyszłym roku muzeum chce zakupić Ursusa C-360, czyli tzw. sześćdziesiątkę.

muzeum rolnictwa w ciechanowcu, ciechanowiec, ciągnik Rumely Oil-Pull X 25-40

Ciągnik na... wodę z benzyną. To hit zabytków techniki rolniczej

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zakupiło niezwykły, sprawny technicznie ciągnik Rumely Oil-Pull X 25-40. Model jest unikatowy bowiem wyprodukowano tylko 2400 takich sztuk i to w latach 1928-1930. Zakup jest tym cenniejszy, że na świecie zachowało...

Natomiast kolekcja silników powiększyła się o dwa niemieckie egzemplarze: Lanz HL 12 Gespann-Bulldog z 1921 roku i Deutz MIH 338 z 1933 roku. Wiśniewski mówił, że silnik Lanza jest "archetypem" silników tej firmy, które były stosowane w ich ciągówkach; dwa modele znajdują się w kolekcji muzeum. - Silnik ten niejako łączy nasze dwie kolekcje techniczne: silników stacjonarnych i ciągników, bo na podstawie tego silnika Lanz stworzył swoje pierwsze ciągniki, które uważane są za kultowe na całym świecie - powiedział Wiśniewski.

Drugi silnik - jak mówił - pracował pierwotnie w młynie w okolicach Ciechanowca, gdzie do lat 60-tych służył przede wszystkim do elektryfikacji. Wiśniewski mówił, że to rzadki model Deutza, bo wyprodukowano tylko 647 sztuk; a to - jak dodał - potężny silnik, bo waży ponad 3 tony.

Zwiedzający mogą oglądać ciągniki i silniki na wystawach stałych. Podczas plenerowej imprezy "Podlaskie Święto Chleba", która odbędzie się na terenie muzeum 12 sierpnia, będzie można obejrzeć pojazdy w trakcie pracy.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu