Ciągnik na... wodę z benzyną. To hit zabytków techniki rolniczej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2017,13:40 Aktualizacja: 19-05-2017,14:10
A A A

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zakupiło niezwykły, sprawny technicznie ciągnik Rumely Oil-Pull X 25-40. Model jest unikatowy bowiem wyprodukowano tylko 2400 takich sztuk i to w latach 1928-1930.

Zakup jest tym cenniejszy, że na świecie zachowało się zaledwie około 70 egzemplarzy tych maszyn, z czego jedynie 10 jest w Europie w rękach kolekcjonerów i muzeów z Anglii, Irlandii Północnej, Szwecji, Belgii i Holandii. Pozostałe ciągniki są przede wszystkim w USA i Kanadzie.

Ciechanowiec, muzeum, podlaskie, wystawa o historii rolnictwa, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

4 mln zł na projekt Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Reaktywacja wystawy o historii rolnictwa, remont zabytkowych zabudowań a także wymiana ścieżek na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie) będzie możliwa dzięki unijnemu wsparciu. Placówka na ten cel otrzymała prawie 4 mln zł...

Niezwykłość maszyny polega przede wszystkim na budowie silnika, który jest dostosowany do spalania mieszanki benzyny (niegdyś nafty)... z wodą! Egzemplarz Rumely Oil-Pull X 25-40 muzeum zakupiło (cena jest tajemnicą) od jednego z polskich kolekcjonerów.

Ciągnik powiększył do 4 sztuk podgrupę amerykańskich traktorów, a cała kolekcja wzrosła do 44 maszyn.

W ostatnim czasie muzeum wydało niezwykle ciekawą książkę o największej w Polsce unikatowej kolekcji lokomobil i ciągników w tej placówce.

Można tam znaleźć rys historyczny i opisy techniczne sprzętu rolniczego.
 
Ciechanowskie eksponaty - dzięki dotacjom z ministerstwa kultury - są poddawane gruntownej konserwacji i renowacji.

Śmiało zatem można powiedzieć, że zabytki dostają w muzeum drugie życie.

Poleć
Udostępnij