Skąd się biorą stereotypie u świń?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-03-2024,8:05 Aktualizacja: 02-03-2024,5:57
A A A

Świnie przejawiają swoje negatywne emocje przez frustrację lub strach wywołujący agresję. Stanowią one źródło stereotypii, czyli zachowań, które nie są dla nich naturalne.

Stereotypie to zachowania odbiegające od wzorca dla danego gatunku, nawracające lub stałe, wykonywane regularnie, często autodestrukcyjne, niespełniające żadnej oczywistej funkcji.

Zazwyczaj polegają one na powtarzaniu bezcelowych i rytualnych odruchów. Nie prowadzą do zaspokojenia faktycznych fizjologicznych potrzeb.

Stereotypie są wynikiem chowu w systemie intensywnym, do warunków którego zwierzęta nie potrafią się dostosować. Biorą się z industrializacji środowiska fermy.

Bartosz Czarniak, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, trzoda chlewna, ceny pasz, VEZG, warchlaki, prosięta

Tuczniki w Polsce także będą droższe?

Zrzeszenie VEZG stwierdziło, że tuczniki są kupowane bardzo szybko i nie zawsze w wystarczającej liczbie dla kupujących. W efekcie zarekomendowało podniesienie cenyo 5 centów do poziomu 2,20 euro za kg w klasie E, tj. 9,49 zł. – Jest...

Stereotypie u świń to między innymi zjadanie potomstwa przez maciory, czy obgryzanie ogona i uszu przez warchlaki i tuczniki.

Dla hodowców stereotypie przynoszą przede wszystkim straty. Zwierzęta jedzą mniej, mniej efektywnie wykorzystują paszę, są zdenerwowane, gorzej się czują, zmniejsza się tempo ich wzrostu, pojawiają się rany, więc wzrastają także nakłady na obsługę weterynaryjną.

Zaczyna się na porodówce

Wszystkie zachowania, które określamy mianem stereotypii, także te obserwowane w tuczu, zaczynają się na porodówce. Najwięcej problemów mamy z pierwiastkami oraz ich potomstwem.

Pierwiastki zazwyczaj po raz pierwszy znajdują się w jarzmach, w których mają mniejszą możliwość ruchu. Ponadto inne są interakcje z obsługą stada w tym sektorze, a poród oraz zabiegi sprawiają im ból.

Zdarza się więc, że pojawia się u nich infantofobia, czyli strach i ucieczka przed potomstwem. Samice nie dopuszczają prosiąt do swojej listwy mlecznej. Zachowania te mogą przerodzić się w agresję i kanibalizm.

ognisko asf, ASF u dzików, ognisko asf u dzików, dziki, wirus ASF, Inspekcja Weterynaryjna, martwe dziki, padłe dziki

Raport ASF. Liczba ognisk u dzików rośnie

Inspekcja Weterynaryjna naniosła na mapę kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików. Ich liczba wzrosła do 287. Ogniska ASF u dzików występują na terenie 11 województw, z czego wciąż najwięcej z nich w...

Kolejną stereotypią jest kronizm, czyli zjadanie prosiąt bez emocji od razu po porodzie lub po ich podejściu do sutków. Częściej występuje on u wieloródek niż pierwiastek. Odpowiadają za to nieuzasadnione i niezdefiniowane do końca braki żywieniowe.

Na agresywne zachowania skłaniające do kanibalizmu wpływa również nieprawidłowa, tj. zbyt słaba lub za dobra, kondycja macior. Wynikające z niej bolesne porody, mogą powodować stres i niepożądane reakcje.

Pomocne worki jutowe

Aby zapobiegać stereotypiom na porodówce, można stosować materiały manipulacyjne, które umożliwiają zwierzętom wyrażenie swoich naturalnych eksploracyjnych potrzeb. Należą do nich między innymi worki jutowe.

W wielu badaniach potwierdzono, że maciory bardzo się nimi interesują, zwłaszcza w pierwszej fazie porodu, gdy instynktownie chcą budować gniazdo. W tym czasie chętnie je żują, kładą się pod nimi i przysuwają do nich głowę.

Hoduj z Głową Świnie, maciory, lochy, prosięta, warchlaki, tuczniki, Apra, genomika, żywienie, hodowla, ASF, dobrostan

Hoduj z Głową Świnie nr 1 w 2024 roku. Wideo

Skąd się biorą stereotypie u świń? Jakie są zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu oraz czy hodowcy i producenci świń będą będą w końcu mówić jednym głosem? Ukazał się najnowszy numer dwumiesięcznika „Hoduj z Głową Świnie”....

Po porodzie można je włożyć pod promiennik. W warunkach wysokiej temperatury ze śliny uwalniają się feromony, do których podążają oseski. Wskutek ich działania przebywają w tym miejscu dłużej, dzięki czemu idą pić siarę już jako osuszone, ogrzane i wzmocnione, co decyduje o jej większym pobraniu.

Pożądane dla użytkowości rozrodczej macior zachowania można również uzyskać, podając im słomę lub różnego rodzaju drapaki.

W badaniach nad wpływem materiałów wzbogacających środowisko dla świń nie zawsze udało się uzyskać różnice potwierdzone statystycznie. Badacze potwierdzają jednak, że dzięki nim rodzi się mniej martwych prosiąt, widoczna jest wyraźna poprawa dobrostanu loch, niższa śmiertelność do trzeciego dnia oraz większa troskliwość macierzyńska.

Prosięta odchowane w tych warunkach środowiskowych w przyszłości wykazują mniej stereotypii.

Więcej informacji na temat stereotypii u świń znajdziecie w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie".  ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu