Zapraszamy do lektury nowego wydania Hoduj z Głową Świnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-08-2021,8:30 Aktualizacja: 17-08-2021,9:54
A A A

Hoduj z Głową Świnie nr 4/2021 już w sprzedaży. Znajdziecie w nim wiele ciekawych artykułów dotyczących tematów żywieniowych, zdrowia zwierząt oraz praktyczne porady i reportaże.

Zakłada się, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp może dostarczyć w ciągu roku do 1000 kWh energii elektrycznej. Aby jednak uzyskać taką wydajność, panele powinny być skierowane 180 stopni na południe przy zachowaniu 30 stopni nachylenia.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule "Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni".

Dlaczego warto inwestować w produkcję energii z biogazu? Czy budowa biogazowni wciąż wiąże się z bardzo dużymi kosztami oraz czy taka inwestycja jest bezpieczna i może gwarantować hodowcom i producentom trzody chlewnej stabilność na coraz bardziej nieprzewidywalnym rynku?

Na te i wiele innych tematów rozmawiamy z Mikołajem Baumem ze spółki Agraves oraz Karolem Mazurem, liderem konsorcjum grup producenckich Intagra, który sam zdecydował się na budowę biogazowni rolniczej.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ognisko ASF w powiecie ostródzkim

Główny lekarz weterynarii poinformował o 43. ognisku afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wybuchło ono w województwie warmińsko-mazurskim. Ognisko ASF nr 2021/43 zostało potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych z 5 sierpnia...

W mieszankach pełnoporcjowych dla tuczników głównie stosowane są zboża, takie jak jęczmień i pszenica, rzadziej żyto. Jednak to ostatnie, a szczególnie odmiany hybrydowe oraz mieszaniec żyta i pszenicy (pszenżyto), to rozwiązania znacznie tańsze i nieznacznie ustępujące pod względem wartości pokarmowej pszenicy i jęczmieniowi, a czasem nawet przewyższające je swoimi właściwościami odżywczymi.

Więcej na ten temat znajdziecie w artykule prof. dra hab. Tadeusza Barowicza z Instytut Zootechniki - PIB w Krakowie "Żyto i pszenżyto zamiast jęczmienia?".

W numerze nie zabrakło artykułów poświęconych afrykańskiemu pomorowi świń. Znajdują się w nich komentarze dotyczące aktualnej sytuacji oraz informacje o tym, jak możemy zapobiegać dostaniu się wirusa do chlewni.

Inspekcja Weterynaryjna, dziki, padłe dziki, asf, wirus asf. trzoda chlewna, Krzysztof Jażdżewski, przypadki asf

Inspekcja Weterynaryjna apeluje o zgłaszanie padłych dzików

Inspekcja Weterynaryjna podkreśla, że należy zgłaszać do niej padłe dziki w celu weryfikacji tego, czy są one nosicielami wirusa afrykańskiego pomoru świń. - Jeżeli nie będziemy mieli zgłaszanych tych przypadków, wówczas takich...

Automatyczne sterowanie klimatem, nowoczesny system wymiany powietrza, wstępne mycie komór i schładzanie świń w największe upały. To tylko niektóre rozwiązania zastosowane w nowoczesnej tuczarni, która została wybudowana po sześciu latach starań.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule "Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni".

Lochy po inseminacji trafiają do dynamicznego kojca grupowego, w którym znajdują się cztery stacje żywienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu maciory lepiej zaspokajają swoje potrzeby behawioralne niż w tradycyjnym kojcu, przez co są spokojniejsze i nie walczą ze sobą.

O rozwiązaniach zastosowanych przez hodowcę Michała Smentocha przeczytasz w artykule "Utrzymuje lochy w dynamicznym kojcu grupowym".

  • Zapraszamy do prenumeraty dwumiesięcznika Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu