Inspekcja Weterynaryjna apeluje o zgłaszanie padłych dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-08-2021,14:30 Aktualizacja: 05-08-2021,14:20
A A A

Inspekcja Weterynaryjna podkreśla, że należy zgłaszać do niej padłe dziki w celu weryfikacji tego, czy są one nosicielami wirusa afrykańskiego pomoru świń.

- Jeżeli nie będziemy mieli zgłaszanych tych przypadków, wówczas takich niespodziewanych ognisk, jak w powiecie tarnowskim, gdzie w ogóle nie ma zakażonych dzików oraz w powiecie działdowskim, będziemy mieli więcej - mówi w rozmowie z naszym portalem zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Jażdżewski podkreśla przy tym, że jeśli nikt nie zgłasza przypadków u dzików, to Inspekcja Weterynaryjna uznaje dany teren za wolny od tej choroby.

Polski Związek Łowiecki, chłodnie na tusze dzików, walka z asf w Polsce, koła łowieckie

PZŁ zakupi chłodnie na dziki dużo później. Dlaczego?

Polski Związek Łowiecki poinformował o nowym terminie realizacji programu "Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń". PZŁ wnioskował o przedłużenie terminu zakupu m.in. 400 chłodni (na tusze dzików)...

Inspekcja musi być informowana

- Inspekcja bez zgłoszeń padłych dzików nie będzie wiedzieć, gdzie mogą występować masowe zachorowania tych zwierząt. Taki brak wiedzy na ten temat jest dobry do momentu wybuchu pierwszego ogniska. Później robi się nieprzyjemnie bo wychodzi na to, że nie wiemy co było źródłem zakażenia świń i nikt nie jest w stanie powiązać faktów - mówi Krzysztof Jażdżewski i dodaje:

- Jeśli najbliższe przypadki stwierdzamy kilkanaście bądź kilkadziesiąt kilometrów od nowego ogniska, co w tym roku niejednokrotnie już obserwowaliśmy, dopiero wtedy zaczynają się pytania o kontrolowanie sytuacji przez służby. Dlatego posiadanie wiedzy na temat realnego zasięgu epidemii u dzików jest niezwykle istotne, a bez zgłaszania szczególnie padłych sztuk ta wiedza będzie uboga.

Myśliwi i Lasy Państwowe

Zdaniem zastępcy GLW, to zadanie należy do myśliwych oraz do pracowników Lasów Państwowych, którzy na co dzień przebywają w lasach i wiedzą, gdzie bytują dziki.

- Pokładamy dużą wiarę w myśliwych, którzy muszą wspomóc nasz kraj w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Jeśli oni nie wypełnią tej istotnej roli w odpowiedni sposób, wówczas rzeczywiście będziemy mieli spore problemy z tym, żeby opanować tego wirusa i zmniejszyć jego presję w środowisku - mówi Jażdżewski.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu