Wskutek ASF pogłowie trzody chlewnej w Wietnamie gwałtownie spadło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-01-2020,14:30 Aktualizacja: 03-01-2020,14:17
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) rozprzestrzenił się na wszystkie prowincje w Wietnamie. W efekcie od lutego 2019 r. wybito tam 22% pogłowia trzody chlewnej.
 
ASF został potwierdzony w Wietnamie w lutym zeszłego roku i doprowadził do uboju około 5,9 mln świń, co stanowi 22% całej populacji trzody chlewnej – informuje portal 3trzy3.pl na podstawie apps.fas.usda.gov.
 
Choroba wpłynęła na cały sektor świń i gospodarkę w Wietnamie, a w efekcie ceny tuczników podskoczyły do rekordowo wysokiego poziomu. Od września 2019 r. odnotowano wzrost ich notowań o 35-40%. 
 
USA, pogłowie trzody chlewnej, rekordowa liczba świń, tuczniki

Pogłowie trzody chlewnej w USA wzrosło

Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wynika, że 2019 r. był rekordowym rokiem jeżeli chodzi o pogłowie świń w USA. 1 grudnia ubiegłego roku liczba trzody chlewnej wyniosła tam 77,3 mln sztuk.   Pogłowie świń...
Wirus pojawił się ponownie w niektórych prowincjach, w których choroba występowała wcześniej. 
 
Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Wietnamie (MARD) w połowie października potwierdzono ponowne wystąpienie ognisk ASF w 573 gminach. Według oficjalnych wiadomości w 60% gmin minęło 30 dni bez odnotowania nowych lub ponownych ognisk.
 
Rozprzestrzenianie się choroby zostało spowolnione wskutek zapobiegawczego uboju stad wokół ognisk choroby. Rząd prowadzi również kampanię zwiększającą świadomość rolników.
 
Postawiono również większy nacisk na bezpieczeństwo biologiczne oraz monitorowanie choroby.
 
Ceny świń w Wietnamie gwałtownie wzrosły, a wypłaty odszkodowań dla rolników, którzy stracili stada w wyniku choroby trwa dość długo. 
 
W efekcie rolnicy wolą sprzedać zwierzęta, które podejrzewają o chorobę niż zgłosić to odpowiednim służbom.
 
Według przewidywań wysokie ceny wieprzowiny zachęcą hodowców do zakładania hodowli oraz powiększania stada bez wprowadzenia zasad bioasekuracji.
 
Z powodu trwających w Wietnamie reorganizacji, całkowita liczba osób pracujących w służbach weterynaryjnych została zmniejszona.
 
W lokalnych mediach pojawiły się informacje, że Wietnam importuje wieprzowinę z Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Polski po cenach niższych niż cena krajowa. 
 
Mimo to przywóz wieprzowiny, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. nieznacznie spadł w porównaniu do 2018 r.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu