Wirus ASF wciąż jest aktywny. Wybuchło 47. ognisko choroby w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-10-2019,17:40 Aktualizacja: 10-10-2019,17:44
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń ponownie został wykryty u świń domowych. Po dwóch tygodniach od ostatniego 46. ogniska główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 47.

Wirus ASF został potwierdzony w kolejnym gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził 47. ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Ognisko zostało potwierdzone 10 października na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

47. ognisko ASF w Polsce w tym roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 71 świń.

ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna, odszkodowania

Prawo dotyczące odszkodowań po likwidacji stada dotkniętego ASF do poprawki

Afrykański pomór świń (ASF) po przedostaniu się do fermy świń skutkuje tym, że rolnik otrzymuje administracyjny nakaz likwidacji całego stada. Przysługuje mu również odszkodowanie ze skarbu państwa, ale jak się okazuje nie...

Gospodarstwo to jest położone w gminie w gminie Turobin w powiecie biłgorajskim w województwie lubelskim na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W sytuacji potwierdzenia ogniska ASF następuje niezwłoczne wybicie wszystkich świń pod urzędowym nadzorem w gospodarstwie.

Jeżeli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości związane ze spełnianiem zasad bioasekuracji oraz rejestracji i identyfikacji zwierząt rolnik otrzyma za nie odszkodowanie.

Następuje również zniszczenie lub unieszkodliwienie pod urzędowym nadzorem zwłok świń, paszy, ściółki, narzędzi i sprzętu nienadającego się do odkażenia.

Dalszym krokiem jest mycie i dezynfekcja oraz jeśli potrzeba dezynsekcja pomieszczeń, w których przebywały świnie, a także środków transportu używanych do przewożenia zwierząt oraz narzędzi, sprzętu itd.

afrykański pomór świń, strefy ASF, trzoda chlewna, ognisko asf

ASF. Kiedy poszczególne strefy mogą zostać zniesione?

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej prezentuje rekomendacje dotyczące znoszenia poszczególnych stref ASF. Pochodzą one z dokumentu roboczego SANTE/7112/2015/Rev. 3 "Principles and criteria for...

Wokół ogniska wyznaczany jest obszar zapowietrzony (3 km) oraz zagrożony (co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), w których mają miejsce ograniczenia tj. restrykcje w przemieszczaniu świń. Służby dokonują również perlustracji tj. przeglądu znajdujących się tam gospodarstw.

Dokonywana jest analiza ryzyka, która dopuszcza możliwość zabicia utrzymywanych w tzw. gospodarstwach kontaktowych świń, co do których istnieje podejrzenie przeniesienia wirusa ASF z ogniska.

Służby weterynaryjne po stwierdzeniu ogniska ASF mają obowiązek poinformowania o tym w ciągu 24 godzin Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Inspekcja Weterynaryjna w 2019 roku potwierdziła również 1746 przypadków ASF u dzików. Więcej informacji na temat najnowszych przypadków można znaleźć TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA