Weterynaria rozpoczęła zwalczanie ASF w województwie łódzkim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-06-2021,15:05 Aktualizacja: 22-06-2021,15:11
A A A

Inspekcja Weterynaryjna na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy podjęła działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim.

Inspekcja Weterynaryjna, jak czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa, działa w myśl nowej strategii, która jest oparta na szybkim wykrywaniu i zwalczaniu nowych ognisk ASF.

Strategia ta polega na działaniach podejmowanych w oparciu o ustalenia dochodzeń epizootycznych, a także działaniach prewencyjnych i wyprzedzających w wyznaczonych obszarach objętych ograniczeniami.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ogniska ASF w Łódzkiem oficjalnie potwierdzone!

Główny lekarz weterynarii oficjalnie potwierdził 3 ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim. GLW w dniach 19-20 czerwca otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w...

Rekomendacje dla Inspekcji Weterynaryjnej

21 czerwca 2021 odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, pod przewodnictwem Wojewody Łódzkiego, z udziałem głównego lekarza weterynarii. Podczas spotkania wypracowano pewne rekomendacje.

Inspekcja Weterynaryjna, zgodnie z rekomendacjami, dokonuje identyfikacji wszystkich gospodarstw kontaktowych związanych ze stwierdzonym zakażeniem ASF.

W zidentyfikowanych gospodarstwach, w szczególności położonych w promieniu do 1 kilometra wokół ognisk ASF, podjęte zostaną wszystkie procedur przewidziane dla zwalczania tej choroby.

Wzmocniony zostanie monitoring czynny i bierny ASF. W ich ramach zaplanowano poszukiwania padłych dzików na dużą skalę oraz badania wszystkich tych zwierząt pozyskanych w polowaniach i odstrzale sanitarnym.

Służby zamierzają również zarządzać infrastrukturą w czasie wykonywania dezynfekcji. W tym celu przewidują czasowe zamknięcie odcinków dróg, w celu redukcji ryzyka dalszego przeniesienia wirusa.

Kontynuowane będą akcje informacyjne i szkolenia dla hodowców świń w zakresie przestrzegania bioasekuracji gospodarstw.

Mapę obrazującą najnowsze ogniska i przypadki ASF znajdziesz TUTAJ

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu