Ogniska ASF w Łódzkiem oficjalnie potwierdzone!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-06-2021,14:10 Aktualizacja: 22-06-2021,16:24
A A A

Główny lekarz weterynarii oficjalnie potwierdził 3 ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim.

GLW w dniach 19-20 czerwca otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach informację o dwóch dodatnich wynikach badań laboratoryjnych potwierdzających wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim.

Ognisko ASF nr 3/2021 wybuchło w powiecie wieruszowskim w miejscowości Świątkowice w gminie Lututów. Znajdowało się w nim 40 świń.

Ognisko ASF nr 4/2021 wystąpiło w powiecie łódzkim wschodnim w miejscowości Kruszów w gminie Tuszyn. Znajdowało się w nim 150 świń.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Hodowcy alarmują o kolejnych ogniskach ASF!

Wirus afrykańskiego pomoru świń miał zostać stwierdzony w trzech gospodarstwach w województwie łódzkim oraz w jednym w Wielkopolsce. Hodowcy trzody chlewnej dzielą się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, ale dzwonią...

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł również na mapę ognisko ASF nr 5/2021. Wystąpiło ono w miejscowości Dzietrzkowice w powiecie wieruszowskim w gminie Łubnice. Potwierdziły się tym samym doniesienia hodowców, którzy kontaktowali się z naszą redakcją.

Inspekcja podjęła działania

Inspekcja Weterynaryjna, jak czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa, natychmiast wdrożyła niezbędne procedury zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Weterynaria w ciągu 24 godzin uśmierciła zwierzęta z zakażonych stad oraz przekazała ich zwłoki do unieszkodliwienia, a także podjęłą czynności wstępnego czyszczenia i dezynfekcji gospodarstw oraz ich otoczenia.

IW w dochodzeniu epizootycznym potwierdziła, że ognisko w Świątkowicach było pierwotnym dla ogniska w miejscowości Kruszów. Wirus został przeniesiony przez zakup zakażonych świń.

Inspekcja Weterynaryjna ustaliła również 3 kolejne gospodarstwa kontaktowe, 2 w województwie łódzkim i 1 w wielkopolskim oraz pobrała próbki do badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia kolejnych ognisk choroby.

"Wszystkie te czynności podjęte zostały w ciągu 48 godzin od wykrycia pierwszego z ognisk ASF w województwie łódzkim, co daje szansę na zatrzymanie transmisji choroby i przecięcie łańcucha epizootycznego jej dalszego szerzenia, a w szczególności przeniesienia wirusa na powiat piotrkowski, o jednym z najwyższych wskaźników pogłowia trzody chlewnej w kraju" czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.

Mapę obrazującą najnowsze ogniska i przypadki ASF znajdziesz TUTAJ

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA