Trzoda chlewna w skupie coraz droższa. Ceny mięsa idą w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2019,14:30 Aktualizacja: 22-09-2019,14:52
A A A

- Ceny skupu trzody chlewnej w Polsce są wyższe niż przed rokiem, droższe jest też mięso wieprzowe w sklepach. To wynik rozprzestrzeniania się ASF, który dotyka stada w wielu krajach - mówi Magdalena Kwiatkowska, analityk biura analiz sektora rolno-spożywczego, BNP Paribas.

Stawki w skupach w pierwszym tygodniu września, jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, były o blisko 19 proc. wyższe niż przed rokiem i wynosiły 5,93 zł/kg.

wieprzowina, mięso wieprzowe, eksport, Unia Europejska

Unia Europejska eksportuje coraz więcej wieprzowiny do Chin i Wietnamu

Komisja Europejska opublikowała najnowsze dane, z których wynika, że europejski eksport wieprzowiny do Chin w pierwszym półroczu 2019 r. wzrósł o ponad 42 proc. Natomiast do Wietnamu trafia o 36 proc. więcej tego rodzaju...

Wyższe ceny skupu znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach detalicznych mięsa i produktów wieprzowych. Jak podał GUS, w sierpniu przeciętnie mięso wieprzowe w sklepach było o blisko 13 proc. droższe niż przed rokiem.

Jak zauważa analityczka, ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce kształtują się pod wpływem zmian, zachodzących na rynku unijnym i globalnym. W pierwszej połowie br. eksport produktów wieprzowych z Unii Europejskiej zwiększył się o blisko 15 proc. w ujęciu rocznym. Wzrost był spowodowany głównie przez zwiększony popyt ze strony azjatyckich kontrahentów, w szczególności z Chin.

Od stycznia do czerwca tamtejsi importerzy zakupili z UE ponad 965 tys. t produktów wieprzowych, czyli aż o 42 proc. więcej niż przed rokiem. Zwiększony popyt ze strony azjatyckich importerów wynika ze spadku produkcji, będącego konsekwencją rozprzestrzeniania się ASF w tym rejonie świata.

Jak wynika z danych amerykańskiego departamentu ds. rolnictwa (USDA), choroba szerzy się nie tylko na terenie Chin, Mongolii, Wietnamu, Korei Północnej, Kambodży i Laosu, ale również ostatnio została potwierdzona na Filipinach.

korea południowa, asf, walka z asf, hodowla trzody chlewnej, Kim Hiun Su

ASF dotarł do kolejnego kraju. Rozpoczęto ubój świń

Władze Korei Południowej potwierdziły we wtorek pierwszy przypadek ASF w kraju. Choroba zaatakowała na fermie w pobliżu granicy z Koreą Północną, która informowała o wykryciu wirusa w swoich hodowlach w maju. Południowokoreańskie...

Ze względu na rozprzestrzenianie się ASF w Chinach, pogłowie trzody chlewnej w tym kraju zmniejszyło się o blisko jedną trzecią i proces ten postępuje.

ASF stwarza problemy także w Polsce. Według Inspekcji Weterynaryjnej, w tym roku w naszym kraju wykryto 45 ognisk choroby i aż 1676 przypadków wirusa u dzików. Zutylizowano kilka tysięcy sztuk świń.

Dodatkowo zmniejszyło się pogłowie trzody chlewnej i według GUS w czerwcu wyniosło 10,8 mln sztuk (-9 proc. Spadek pogłowia odnotowano również w UE. To z kolei wpływa na niższą podaż mięsa wieprzowego i oddziałują w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej.

- Oczekujemy, że do końca bieżącego roku zarówno ceny skupu trzody chlewnej, jak i ceny detaliczne mięsa wieprzowego będą wyższe niż przed rokiem - przekonuje Kowalewska.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu