Szyszko wspiera walkę z ASF. Daje pieniądze na chłodnie na tusze dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Fiuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2017,13:35 Aktualizacja: 08-12-2017,17:49
A A A

Ministerstwo Środowiska przeznaczy około 5 mln złotych na walkę z afrykańskim pomorem świń - poinformował w piątek resort. Środki będą pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Chcemy skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF. Tym razem nasze działania koncentrują się na zapewnieniu odpowiednich warunków do bezpiecznego przechowywania tusz dzików, które będą badane na obecność wirusa - wyjaśnił minister Jan Szyszko.

ASF, protest rolników w Warszawie, afrykański pomór świń, Sławomir Izdebski, MRiRW

ASF niszczy kolejne gospodarstwa, rolnicy protestują w Warszawie

Województwo lubelskie i podlaskie to dwa regiony, które najdotkliwiej odczuwają skutki pojawienia się wirusa afrykańskiego pomoru świń w  gospodarstwach. Dotychczas wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk trzody chlewnej, za...

Resort wskazał, że w Polsce rośnie liczba dzików, u których wykryto wirus ASF. "Aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, potrzebne jest zmniejszenie populacji dzików na terenie kraju oraz przebadanie jak największej ich liczby. Tusze zwierząt muszą być magazynowanie w chłodniach do czasu uzyskania wyników badań wykonywanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach" - czytamy w informacji z resortu.

Pieniądze, które z inicjatywy Ministerstwa Środowiska NFOŚiGW przeznaczy na stworzenie infrastruktury technicznej związanej z przechowywaniem i unieszkodliwianiem tusz dzików, pochodzą z programu "Racjonalna gospodarka odpadami".

Dofinansowaniem objętych zostanie 200-250 chłodni w około 120 lokalizacjach, w których istnieje ryzyko wystąpienia wirusa ASF. Wsparcie ma formę dotacji do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Beneficjentem w programie będzie Polski Związek Łowiecki i koła łowieckie w nim zrzeszone.

Zakupione wyposażenie pozwoli na bardziej intensywne działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA