Surowe ograniczenia po wykryciu kolejnego ogniska ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2018,13:50 Aktualizacja: 03-09-2018,14:08
A A A

Chińskie ministerstwo rolnictwa ogłosiło w niedzielę wieczorem zakaz transportu trzody chlewnej i produktów wieprzowych z regionów dotkniętych afrykańskim pomorem świń po wykryciu w prowincji Anhui szóstego już ogniska choroby.

W pobliżu miasta Xuancheng na wschodzie kraju z powodu choroby padły 134 świnie - przekazał resort w komunikacie. Xuancheng leży ok. 70 kilometrów od miasta Wuhu, w okolicach którego w ubiegłym tygodniu również zdiagnozowano ASF.

asf w bułgarii, Tutrakanci, warna, hodowla trzody chlewnej

ASF przekroczył kolejną europejską granicę

We wsi Tutrakanci w północno-wschodniej Bułgarii, niedaleko Warny, odkryto ognisko afrykańskiego pomoru świń - poinformowała Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności. To pierwsze ognisko choroby w tym kraju. Dotąd próbki pobierane...

Wcześniej ogniska choroby wykryto w prowincjach Liaoning na północnym wschodzie, Henan w centrum oraz Jiangsu i Zhejiang na wschodzie kraju. Są to pierwsze przypadki ASF odnotowane w Azji Wschodniej.

By powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, po wykryciu szóstego ogniska ministerstwo rolnictwa ChRL ogłosiło zakaz transportu żywych świń i produktów wieprzowych pomiędzy dotkniętymi prowincjami a resztą kraju.

Zabroniony jest również przewóz żywych świń przez te regiony, a giełdy żywca w tych prowincjach mają zostać zamknięte.

W praktyce zakazy te uniemożliwią ubojniom i zakładom mięsnym produkcję ze zwierząt pochodzących z dotkniętych ASF prowincji.

Obostrzenia transportowe zaburzą działanie branży mięsnej: od rolników, przez ubojnie, po przetwórców - ocenia agencja Reutera.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

ASF. Są nowe przypadki u dzików, ale jest ich mniej

Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal dziesiątkuje pogłowie dzików w Polsce, jednak w ostatnim odnotowanym tygodniu liczba przypadków nieco zmalała. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 25. Przypadki...

Wprowadzone w niedzielę restrykcje są najsurowszymi, jakie zastosowano od początku sierpnia, gdy w prowincji Liaoning wykryto pierwsze ognisko ASF. Do tej pory zamykano jedynie giełdy i ubojnie oraz zakazywano transportu świń i produktów wieprzowych na obszarach w pobliżu miejsc, gdzie wykryto chorobę.

Od zdiagnozowania pierwszych przypadków ASF w Liaoningu na dotkniętych chorobą obszarach wybito ponad 38 tys. sztuk trzody chlewnej - wynika z danych resortu rolnictwa.

Epidemia tej choroby mogłaby mieć fatalne skutki dla chińskich i azjatyckich hodowli. Chiny posiadają największe pogłowie świń na świecie i są największym producentem oraz konsumentem wieprzowiny.

Duże odległości między ogniskami wykrytymi w ChRL wywołały obawy, że choroba przekroczy granice krajów Azji Południowo-Wschodniej lub Półwyspu Koreańskiego, gdzie handel wieprzowiną i jej spożycie również są na wysokim poziomie.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA