ASF przekroczył kolejną europejską granicę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewgenia Manołowa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2018,12:30 Aktualizacja: 03-09-2018,12:51
A A A

We wsi Tutrakanci w północno-wschodniej Bułgarii, niedaleko Warny, odkryto ognisko afrykańskiego pomoru świń - poinformowała Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności. To pierwsze ognisko choroby w tym kraju.

Dotąd próbki pobierane niedaleko granicy z Rumunią, gdzie doszło do zachorowań, były negatywne. Według władz weterynaryjnych istnieje jeszcze co najmniej jedno potencjalne ognisko choroby, w wiosce oddalonej o 1,5 km od granicy z Rumunią. Wyniki próbek z tego miejsca nie są jednak jeszcze gotowe.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

ASF. Są nowe przypadki u dzików, ale jest ich mniej

Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal dziesiątkuje pogłowie dzików w Polsce, jednak w ostatnim odnotowanym tygodniu liczba przypadków nieco zmalała. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 25. Przypadki...

Po pojawieniu się w lipcu choroby w Rumunii, gdzie dotychczas uśpiono ponad 100 tys. świń, bułgarskie władze weterynaryjne podjęły szereg kroków prewencyjnych: zakazano importu żywności pochodzenia zwierzęcego od sąsiadów, na przejściach granicznych przeprowadza się dezynfekcję wjeżdżających samochodów.

Na granicy lądowej zbudowano ogrodzenie z drutu kolczastego, mające uniemożliwić przedostanie się do Bułgarii dzikich świń.

Ognisko choroby zostanie odizolowane, a wszystkie zwierzęta w nim uśpione. Władze obawiają się rozszerzenia się zarazy w całym obwodzie warneńskim, gdzie hoduje się około 70 tys. świń.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA