Rośnie eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej. Kierunek Azja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
30-10-2015,8:55 Aktualizacja: 30-10-2015,9:48
A A A

W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 roku UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich ok. 1 945 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). To o 5,4 proc. więcej niż przed rokiem.

W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (878 tys. ton) oraz mięso mrożone (832 tys. ton), których wysłano odpowiednio o 7 i 5 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.

trzoda chlewna, Dania, dodatki cynku

Duńscy hodowcy chcą ograniczyć dodatki cynku

Hodowcy trzody chlewnej z Danii rozważają ograniczenie stosowania cynku w paszach z obecnych 150 mg/kg do 70 mg/kg. Maksymalny poziom cynku w 2003 roku został obniżony o 40 proc. z 250 mg Zn/kg do 150 mg Zn/kg. Obecnie duńscy rolnicy stosują 85...

Najbardziej w górę poszedł wywóz świeżego mięsa (38 proc. do 83 tys. ton). Spadła natomiast sprzedaż kiełbas i przetworów wieprzowych (10 proc. do 114 tys. ton) oraz żywca (30 proc. do 17 tys. ton).

Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych ze Wspólnoty były kraje azjatyckie - Chiny, Japonia, Hongkong, Korea Płd. i Filipiny. Znaczny (prawię o połowę) wzrost wywozu na rynek chiński jest spowodowany redukcją pogłowia trzody chlewnej w tym kraju oraz konkurencyjnością unijnego mięsa (niskie ceny, słabszy euro wobec dolara).

Rosja sprowadziła od stycznia do sierpnia zaledwie ok. 9 tys. ton produktów wieprzowych z UE (głównie smalcu, słoniny i przetworów) wobec ok. 57 tys. ton w tym samym okresie 2014 r. Import mięsa i żywca wieprzowego z UE był prawie zerowy z powodu embarga wprowadzonego przez władze w Moskwie.

W pierwszych ośmiu miesiącach br. najwięcej mięsa i produktów wieprzowych wyeksportowały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania i Holandia. Z grona ważniejszych eksporterów, najbardziej spadł wywóz z Polski i Włoch.

Państwa UE zakupiły z kolei w tym czasie w krajach trzecich ok. 23 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) - o 1,2 proc. mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (ok. 16 tys. ton). Najważniejszym dostawcą towarów do Wspólnoty była tradycyjnie Szwajcaria.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu