Rezygnujący z hodowli świń dostaną pomoc

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2017,13:35 Aktualizacja: 10-03-2017,14:20
A A A

Resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia, dzięki któremu będzie można udzielić pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw, polegającą na zaprzestaniu prowadzenia chowu lub hodowli świń na obszarach, gdzie wystąpił afrykański pomór świń.

Będzie to wsparcie w postaci premii dla właścicieli gospodarstw o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro. Przy ustalaniu wskaźnika nie uwzględnia się świń - informuje ministerstwo w komunikacie.

asf, padłe dziki, nowe przypadki

ASF - wirus zabija kolejne dziki

Główny Lekarz Weterynarii informuje w sprawie wystąpienia kolejnych siedmiu przydków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski.   Dwieście dwudziesty i dwieście dwudziesty pierwszy przypadek stanowią zwłoki...

Rolnik będzie mógł przeznaczyć pozyskane środki na zmianę profilu produkcji. Planowane zmiany mają doprowadzić do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa do co najmniej 10 tys. euro, przy czy wzrost ten musi wynieść co najmniej 20 proc. wyjściowej wartości.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, dla rolników, którzy zdecydują się na zaprzestanie produkcji trzody chlewnej na terenach, gdzie wystąpił ASF, mogą być przeprowadzone odrębne nabory wniosków o przyznanie pomocy, odrębne kryteria wyboru czy ustalanie kolejności przysługiwania pomocy.

Rolnik, który otrzyma pomoc, będzie musiał zobowiązać się do niepodejmowania chowu i hodowli świń co najmniej przez 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty premii. W razie niedotrzymania zobowiązania przewidziana jest sankcja karna. Projekt rozporządzenia jest w trakcie konsultacji publicznych.

W Polsce wirus ASF pojawił się w połowie lutego 2014 r. W sumie w Polsce zanotowano 226 przypadki tej choroby u dzików i 23 ogniska u świń, ostatnie zostało stwierdzone pod koniec września 2016 r. Choroba wystąpiła na terenie województw podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA