Producenci tuczników szkodzą sami sobie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-03-2017,14:00 Aktualizacja: 27-03-2017,10:46
A A A

Tuczniki są w dobrej cenie. Okazuje się jednak, że w niektórych regionach Polski mogą być jeszcze droższe. Niestety przeciwstawiają się temu ... sami rolnicy. Ich przedstawiciele z Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wągrowcu nie chcą wybudowania u siebie ubojni, która dziennie ma ubijać 15 tys. sztuk tuczników.

- ... Budowa tak potężnej ubojni trzody chlewnej w obojętnie jakim by nie było regionie Polski, przez ekspansywny obcy kapitał, wykorzystując uległość władz samorządowych i Rządu RP oraz niemoc społeczeństwa taktowanego jako przedmiot, jest ogromnym nieobliczalnym zagrożeniem na dziesiątki lat i pokoleń, a słoma „my musimy” należy usunąć z języka mowy polskiej. Stanowcze NIE! Tego typu praktykom. Rolnik - chłop polski chce produkować zdrową żywność nie nafaszerowaną antybiotykami, sterydami, różnoraką chemią i innymi śmieciami, ale należy stworzyć ku temu warunki i zagwarantować opłacalność. A to jest rola Rządu RP... - czytamy w liście otwartym Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wągrowcu.

bydło mięsne, mleko, trzoda chlewna, wołowina

Pieniądze dla hodowców. Trzeba składać wnioski

Agencja Rynku Rolnego informuje, że od 18 marca do 7 kwietnia 2017 r. producenci mleka oraz trzody chlewnej mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej. Za dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy uważa...

Producenci i hodowcy z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej komentują tę sprawę. - Ze zdumieniem przeczytaliśmy list otwarty w sprawie protestu przeciwko budowie ubojni tuczników pod Wągrowcem. Argumenty przytaczane w liście w naszej ocenie niewłaściwie oceniają ryzyko dla producentów trzody chlewnej oraz zagrożenie dla środowiska naturalnego - czytamy w komentarzu.

Nowa ubojnia, zdaniem związku, zawsze wpływa na wzrost popytu na żywiec w regionie, w którym zostanie wybudowana. W tym konkretnym przypadku ma ona ubijać 15 tys. sztuk tuczników dziennie. Żeby to było możliwe musi ona przede wszystkim zapewnić sobie surowiec.

- Zakład będzie potrzebował dodatkowych 3,5 mln sztuk tuczników rocznie. Dla producentów trzody chlewnej w Polsce jest to bardzo dobra wiadomość. Oznacza to zwiększenie popytu na surowiec w kraju o 16 proc. w skali roku oraz wzrost cen krajowego żywca wieprzowego - piszą w komentarzu członkowie KZP-PTCH.

Żywiec wieprzowy potrzebny na zaspokojenie mocy przerobowych nowej ubojni zgodnie z zasadami ekonomii prawdopodobnie w pierwszej kolejności będzie skupowany z terenów, które są najbliżej zakładu.

wieprzowina, asf, trzoda chlewna, eksport

Wieprzowina z obszarów ASF nie może trafiać na eksport

Mięso wieprzowe pozyskane ze świń pochodzących z obszaru zagrożenia afrykańskim pomorem świń do tej pory było znaczone owalnym znakiem i mogło być eksportowane do krajów unijnych. Okazuje się jednak, że było to niezgodne z decyzją wydaną...

Ubojnia dopiero w drugiej kolejność będzie kupować tuczniki z gospodarstw zlokalizowanych w dalszych odległościach. Jak podkreślają członkowie KZP-PTCH, z dotychczasowego doświadczenia związku ubojnie z zagranicznym kapitałem płacą za żywiec więcej niż firmy z kapitałem rodzimym na czym mogą skorzystać lokalni producenci trzody chlewnej.

Rolnicy, autorzy listu uważają jednak, że ubojnia będzie miała bardzo szkodliwy wpływ na ich lokalne środowisko i przyczyni się do jego degradacji. - ... Konsultacje prowadzone są także z lekarzami służby zdrowia, którzy jednoznacznie wskazują na ogromne zagrożenie zachorowalności szczególnie u osób z astmą, alergików i układu nerwowego... - czytamy w liście.

Zakład z niemal takim samym dobowym ubojem tuczników mieści się pod Kutnem. Jego oddziaływanie na środowisko i zdrowie mieszkańców nie jest uciążliwe. Zdaniem członków KZP-PTCH podobnie będzie w Wągrowcu. Wystarczy, że jego właściciele zastosują nowe technologie. I tego właśnie powinni się domagać mieszkańcy.

Rolnicy z Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wągrowcu uważają także, że wraz z budową ubojni rozwinie się tam tucz nakładczy, który cytujemy: ... rozrasta się, dochody pomnaża a pieniądze transferuje poza granice kraju nie płacą podatku do budżetu kosztem polskiego chłopa - niewolnika tzw. parobka kontraktowego, któremu poza nędznym wynagrodzeniem bez opodatkowania pozostaje smród, gnuj (pisownia oryginalna w liście) i gnojowica, które wywozi na pole i skaża ziemię.

- W produkcji tradycyjnej liczą się niepowtarzalne walory smakowe oparte na tradycyjnej technologii. W produkcji towarowej możliwe jest obniżenie kosztów i zaoferowanie konsumentom produktów odpowiadających ich oczekiwaniom i zasobności portfela. Jeżeli chcemy jako kraj dalej się liczyć w Europie jako znaczący producent wieprzowiny, należy rozwijać je obie - komentują eksperci KZP-PTCH.

List otwarty Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wągrowcu można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu