Producenci mięsa i rolnicy apelują: Premier musi walczyć z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2014,13:25 Aktualizacja: 21-11-2014,13:29
A A A

W tym tygodniu na biurko Ewy Kopacz ma trafić list, w którym rolnicy i producenci z branży mięsnej apelują o skuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń w Polsce.

W korespodencji, do której dotarła Informacyjna Agencja Radiowa proszą o utworzenie specjalnego sztabu kryzysowego, na którego czele miałaby stanąć sama pani premier.

Witold Choiński, szef związku Polskie Mięso przekonuje, że minęło już siedem miesięcy od potwierdzenia w Polsce pierwszych przypadków ASF u dzików i nadal nie udało się ograniczyć częstotliwości występowania choroby.

Jak podaje Polskie Radio Białystok tłumaczy on, że potrzebna jest jedna osoba, która będzie miała kompetencje ministra rolnictwa, środowiska czy administracji i dzięki temu szybciej poradzimy sobie z chorobą.

Choiński podkreśla, że przez ASF traci cała branża mięsna nie mogąc eksportować swoich wyrobów do wielu krajów. Dlatego zdaniem sygnatariuszy listu potrzebna jest specjalna ustawa o bioasekuracji.

"Dzięki niej będzie można zlikwidować małe gospodarstwa na terenie zagrożonym pomorem świń i wypłacić rekompensaty za nie hodowanie trzody na przykład przez następne trzy lata" - proponuje związek Polskie Mięso.

Jego przedstawiciele szacują, że przez zamknięcie rynków eksportowych producenci tracą dziennie nawet 3 miliony złotych. W liście do premier rolnicy piszą, że w dłuższej perspektywie brak skutecznej walki z ASF może oznaczać utratę inwentarza wartego nawet 20 miliardów złotych.

Tymczasem Marek Sawicki, minister rolnictwa nie che powołania nowego organu do walki z ASF i dodaje, że nie rozumie takich inicjatyw.

- Nie wikłajmy premiera, nie wikłajmy prezydenta we wszystko, bo zaraz poproszą prymasa, by zajął się afrykańskim pomorem świń - powiedział szef resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu