Ograniczanie populacji dzików według PAN jest konieczne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-01-2019,12:00 Aktualizacja: 24-01-2019,11:56
A A A

"Z punktu widzenia ASF, redukcja populacji dzików powinna być tylko jednym z działań zmierzających do zahamowania rozprzestrzenienia ASF" czytamy w stanowisku Polskiej Akademii Nauk w sprawie masowego odstrzału dzików.

Afrykański pomór świń (ASF) jest wysoce zaraźliwą i przebiegającą z wysoką śmiertelnością wirusową chorobą dzików i świń. W Polsce wirusa wykryto po raz pierwszy w lutym 2014 roku 800 metrów od granicy z Białorusią.

ASF mimo wielu podjętych działań rozprzestrzeniał się na coraz to nowe obszary i stanowi poważny problem gospodarczy, społeczny i przyrodniczy. Do dzisiaj choroba został odnotowana w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i mazowieckim, a także podkarpackim.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

ASF. 199 martwych dzików i 115 nowych przypadków

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 115 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w...

"Polska jest krajem, w którym rolnictwo (w tym produkcja trzody chlewnej) ma znaczący wkład w PKB. Z drugiej strony to właśnie rozwój rolnictwa wraz z obserwowaną obecnie gwałtowną zmianą klimatu przyczyniają się do corocznego intensywnego wzrostu liczby dzików w Polsce. Bez jej kontrolowania może się ona nawet potroić w rok. Z tego powodu coroczne ograniczanie populacji dzików jest konieczne" czytamy w stanowisku Polskiej Akademii Nauk.

Około 5 proc. odstrzelonych dzików miało kontakt z wirusem ASF. Odsetek ten jest znacznie wyższy wśród padłych dzików (aż 80 proc.), w których patogen ten może utrzymywać się bardzo długo stanowiąc potencjalne źródło zakażenia. Stąd ich szybkie usunięcie ze środowiska naturalnego powinno być priorytetem.

Wszystkie padłe dziki powinny być pilnie zbierane i badane w kierunku obecności wirusa ASF.

Efektywne zarządzanie populacjami dzików w celu wyeliminowania ASF wymaga dogłębnego poznania epidemiologii tej choroby oraz ekologii dzików. Nie uzyskamy tego bez uruchomienia specjalnych programów badawczych.

Pełną treść stanowiska Polskiej Akademii Nauk w sprawie masowego odstrzału dzików można znaleźć TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu