Ognisko ASF zablokowało możliwość sprzedaży ponad 20 tys. świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-05-2019,10:25 Aktualizacja: 22-05-2019,10:29
A A A

Główny lekarz weterynarii wydał trzeci komunikat dotyczący ogniska ASF w gospodarstwie liczącym 1712 świń w gminie Giżycko w powiecie Giżyckim w województwie warmińsko - mazurskim.

Główny lekarz weterynarii informuje, że do wtorku 21 maja w wyniku działań inspekcji weterynaryjnej wszystkie świnie znajdujące się w gospodarstwie, w którym wybuchło drugie ognisko ASF w 2019 roku, zostały poddane eutanazji i zutylizowane.

Świnie znajdujące się w gospodarstwie kontaktowym również zostały zabite i zutylizowane. Więcej informacji na jego temat można znaleźć TUTAJ.

ASF, trzoda chlewna, dziki, Polska

Kolejne przypadki ASF. Najwięcej chorych dzików w woj. mazowieckim

Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 42. nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Ponad połowa z nich dotyczy woj. mazowieckiego.   Wirus ASF u dzików na terenie Polski został...

Inspekcja weterynaryjna informuje, że nadal trwają działania mające na celu zniszczenie lub dezynfekcję odchodów, paszy, narzędzi lub sprzętu oraz pomieszczeń gospodarstwa.

Służby weterynaryjne potwierdziły również, że w obszarze zapowietrzonym czyli co najmniej 3 km od stwierdzonego ogniska ASF, zlokalizowane jest jedno gospodarstwo liczące 620 sztuk świń oraz jedno utrzymujące sześć sztuk trzody chlewnej.

Gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną, w sumie 45, są również zlokalizowane w obszarze zagrożonym, który obejmuje co najmniej 7 km wokół obszaru zapowietrzonego. Znajduje się w nich w sumie ponad 20 tysięcy świń.

Gospodarstwa te zostały objęte ścisłym nadzorem inspekcji weterynaryjnej oraz czasowym zakazem przemieszczania zwierząt.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu