Ogniska ASF w tym jedno w obszarze ochronnym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-08-2018,15:00 Aktualizacja: 01-08-2018,15:19
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o trzech nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń. Dwa z nich wybuchły w województwie lubelskim, jedno w woj. mazowieckim w gospodarstwie położonym w obszarze ochronnym.

Ognisko afrykańskiego pomoru świń nr 178 a zarazem 74 w 2018 roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 28 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo, w którym wybuchło ognisko, jest położone w obszarze zagrożenia w gminie Dubienka w powiecie chełmskim w województwie lubelskim. Jego właściciel utrzymywał dwie świnie.

bioasekuracja, płot graniczny, asf, polowania na dziki

Płotu nie będzie. Pieniądze trafią na bioasekurację i polowania

Pieniądze zamiast na płot będą przeznaczone na wsparcie częstszych polowań oraz na bioasekurację. Ministerstwo rolnictwa uważa, że sposobem na walkę z afrykańskim pomorem świń jest nieustanne podnoszenie świadomości hodowców przy...

Ognisko ASF nr 179 (75 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z instytutu w Puławach 29 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 65 świń.

Gospodarstwo to jest położone w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w województwie lubelskim czyli w obszarze zagrożenia.

Ognisko ASF nr 180 (76 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z instytutu w Puławach 29 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 31 świń.

Gospodarstwo to jest położone w gminie Siennica w powiecie mińskim w województwie mazowieckim w obszarze ochronnym.

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w gospodarstwach w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją tej choroby.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu