Nowe ograniczenia w hodowli trzody w związku z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2018,13:30 Aktualizacja: 10-12-2018,13:39
A A A

Chińskie ministerstwo rolnictwa ogłosiło w poniedziałek ograniczenia w hodowli trzody chlewnej na terenach, gdzie występują dziki, by powstrzymać rozwój ASF. Tego samego dnia poinformowano o dwóch nowych ogniskach choroby.

Od początku sierpnia resort rolnictwa potwierdził ponad 80 ognisk ASF w 21 prowincjach, regionach autonomicznych i miastach wydzielonych Chin. W związku z chorobą prewencyjnie wybito co najmniej 600 tys. zwierząt.

asf, wirus asf, ekologiczna hodowla świń, rasa złotnicka pstra

ASF uderza w ekologiczne hodowle świń

Hodowca trzody chlewnej Maciej Zdziarski z miejscowości Łabiszyn Wieś w woj. kujawsko-pomorskim wspólnie z rodziną prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Obecnie utrzymuje 20 macior. 10 z nich stanowią lochy rasy złotnickiej pstrej, a 10...

Dwa najnowsze ogniska wykryto w mieście Shenmu w prowincji Shaanxi na północy oraz w mieście Guiyang, stolicy prowincji Kuejczou na południu kraju.

Oprócz ognisk na fermach w ostatnich miesiącach potwierdzono również jeden przypadek ASF u żyjącego na wolności dzika. Według ministerstwa był zarażony inną odmianą wirusa niż ta, którą diagnozowano na fermach. Resort przestrzegał przed ryzykiem zakażenia hodowli również tym drugim typem choroby.

Opublikowane w poniedziałek zalecenia dotyczą izolacji ferm trzody chlewnej od dzików w celu zapobieżenia takiej infekcji. Zakazują m.in. krzyżowania świń hodowlanych z dzikami oraz wolnego wybiegu trzody chlewnej na obszarach, gdzie często spotyka się dziki. W miejscach, gdzie jest to konieczne, należy ustawić ogrodzenia.

Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu