Nie ma możliwości zwalczenia ASF bez zreformowania gospodarki łowieckiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-08-2019,18:05 Aktualizacja: 15-08-2019,22:36
A A A

Rolnicze OPZZ chce, by państwo przejęło kontrolę nad gospodarską łowiecką w Polsce - mówił we wtorek szef tej organizacji Sławomir Izdebski. Jego zdaniem bez głębokiej reformy łowiectwa nie uda się zwalczyć afrykańskiego pomoru świń.

Jak mówił, nie chodzi o zmianę prezesa Polskiego Związku Łowieckiego, ale o głęboką reformę, tak by odpowiedzialność za rozprzestrzenianie się ASF ponosili nie tylko rolnicy, ale także myśliwi, tj. dzierżawcy okręgów łowieckich.

- Nie ma możliwości zwalczenia ASF bez zreformowania gospodarki łowieckiej - podkreślił prezes rolniczego OPZZ.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Wirus ASF aktywuje się sezonowo. Wciąż nie wiemy dlaczego

Wirus afrykańskiego pomoru świń niemal od początku swojego występowania w Polsce aktywuje się sezonowo. W tym roku również obserwujemy wysyp nowych ognisk w okresie letnim. Ogniska afrykańskiego pomoru świń, zdaniem ekspertów,...

Jego zdaniem Polska przestaje być producentem trzody chlewnej, dlatego że bioasekuracja jest tylko po jednej stronie. To nie tylko rolnik ma ją stosować, ale także tych zasad powinien przestrzegać myśliwy - argumentował na konferencji Izdebski.

Poinformował, że Związek przygotował założenia do projektu ustawy, która ma uregulować gospodarkę łowiecką. Przede wszystkim proponuje on powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej (np. na wzór KOWR), która przejęłaby zadania od Polskiego Związku Łowieckiego. Zdaniem pomysłodawców, premier miałby powoływać prezesa tej agencji, który pełniłby jednocześnie funkcję Łowczego Krajowego (obecnie jest to prezes Polskiego Związku Łowieckiego).

Prezes agencji miałby rozpisywać przetargi na wydzierżawienie obwodów łowieckich. Ten, kto by go wygrał (dzierżawca), odpowiadałby za straty spowodowane przez dziką zwierzynę; wyceną tych strat zajęłaby się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub niezależni rzeczoznawcy.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

ASF w kolejnym gospodarstwie. 39. ognisko choroby potwierdzone

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) nr 39. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie. Jest ono położone w gminie Jabłonna Lacka w powiecie sokołowskim w województwie mazowieckim. Główny lekarz weterynarii...
OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZ RIOR) proponuje, żeby za ASF odpowiadał dzierżawca obwodu. Byłby on zobowiązany do "stosowania pełnych zasad bioasekuracji, sypania pasów zaporowych, utrzymywania pogłowia dzika na poziomie 0,1 na km2 oraz prowadzenia należycie gospodarki łowieckiej z zachowaniem szeroko rozumianych zasad humanitaryzmu".

Monitoringiem obwodów miałaby się zająć Agencja Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, np. przy użyciu najnowszych technologii - dronów, statków powietrznych czy kamer termowizyjnych.

"Dochody z prowadzonej w obwodach gospodarki należne są dzierżawcy obwodu, który powinien rozliczać się z fiskusem, jak każdy inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą" - czytamy w założeniach do przygotowanych przez OPZZ RIOR ustawy "Prawo Łowieckie".

Izdebski poinformował, że chce zainteresować tym projektem m.in. ministerstwo rolnictwa i liczy na przychylność władz w tej sprawie.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA