ASF w kolejnym gospodarstwie. 39. ognisko choroby potwierdzone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-08-2019,15:50 Aktualizacja: 12-08-2019,15:59
A A A

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) nr 39. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie. Jest ono położone w gminie Jabłonna Lacka w powiecie sokołowskim w województwie mazowieckim.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 39. ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 39. w 2019 r. stwierdzono 11 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

38. ognisko ASF w Polsce

Wirus afrykańskiego pomoru świń dostał się do kolejnego gospodarstwa. Dzisiaj tj. 12 sierpnia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 38. ognisko ASF w naszym kraju. Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 38. ogniska ASF w Polsce...

Gospodarstwo, w którym wybuchło 39. ognisko ASF w 2019 r., jest położone w gminie Jabłonna Lacka w powiecie sokołowskim w województwie mazowieckim na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W sytuacji potwierdzenia ogniska ASF następuje niezwłoczne wybicie wszystkich świń pod urzędowym nadzorem w gospodarstwie.

Jeżeli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości związane ze spełnianiem zasad bioasekuracji oraz rejestracji i identyfikacji zwierząt rolnik otrzyma za nie odszkodowanie.

Następuje również zniszczenie lub unieszkodliwienie pod urzędowym nadzorem zwłok świń, paszy, ściółki, narzędzi i sprzętu nienadającego się do odkażenia.

asf, dobrostan zwierząt, świnie z dostępem do wybiegu, KZP-PTCH

Ministerstwo rolnictwa nie zakaże utrzymywania świń na wybiegach

Lochy oraz tuczniki utrzymywane na wybiegach stanowią bardzo duże zagrożenie szerzenia się wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ministerstwo rolnictwa informuje jednak, że w najbliższej przyszłości nie planuje wprowadzenia zakazu takiego...

Dalszym krokiem jest mycie i dezynfekcja oraz jeśli potrzeba dezynsekcja pomieszczeń, w których przebywały świnie, a także środków transportu używanych do przewożenia zwierząt oraz narzędzi, sprzętu itd.

Wokół ogniska wyznaczany jest obszar zapowietrzony (3 km) oraz zagrożony (co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), w których mają miejsce ograniczenia tj. restrykcje w przemieszczaniu świń. Służby dokonują również perlustracji tj. przeglądu znajdujących się tam gospodarstw.

Dokonywana jest analiza ryzyka, która dopuszcza możliwość zabicia utrzymywanych w tzw. gospodarstwach kontaktowych świń, co do których istnieje podejrzenie przeniesienia wirusa ASF z ogniska.

Służby weterynaryjne po stwierdzeniu ogniska ASF mają obowiązek poinformowania o tym w ciągu 24 godzin Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA