Myśliwi strzelają do dzików. PZŁ odpowiada na zarzuty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-05-2018,9:00 Aktualizacja: 24-05-2018,8:14
A A A

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej poinformował, że Polski Związek Łowiecki (PZŁ) przesłał odpowiedź na pismo Mariusza Nackowskiego ze Stowarzyszenia PTCH Podlasie w sprawie walki z rozprzestrzenianiem się ASF w populacji dzików na terenie ZO PZŁ w Białymstoku.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej kilka tygodni temu w swoim liście stwierdzili, że wszelkie działania związane z próbą opanowania afrykańskiego pomoru świń są niweczone przez brak kontroli populacji dzików, które są własnością państwa.

Informacje na ten temat oraz pismo Mariusza Nackowskiego skierowane do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w sprawie braku redukcji populacji dzików można znaleźć tutaj.

ASF, wirus, trzoda chlewna, ognisko

ASF - dwa kolejne ogniska choroby. Prawie 700 świń do utylizacji

Ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) potwierdzono w woj. lubelskim. W dwóch gospodarstwach, do których wdarł się wirus łącznie utrzymywano 676 sztuk świń.   Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 110. i...

"Monitorowany w każdym miesiącu stan odstrzału dzika w ramach planowej gospodarki łowieckiej, w której silny nacisk położony jest na realizację rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie maksymalnego obniżenia zagęszczenia populacji dzika na terenie całego kraju, nie wskazuje na to, by odstrzał dzika był nierealizowany lub w ogóle zaniechany" czytamy w piśmie PZŁ.

Myśliwi, jak wynika z pisma Polskiego Związku Łowieckiego, zrealizowali 95 proc. planu, który zakładał zwiększenie odstrzału na terenie Zarządu Okręgowego PZŁ w Białymstoku.

"Do tych danych należy doliczyć odstrzał redukcyjny dzika, który w ubiegłym sezonie na terenie Zarządu Okręgowego PZŁ w Białymstoku wyniósł 455 szt." czytamy w piśmie.

Populacja dzików na terenie ZO PZŁ w Białymstoku została więc zdaniem autorów pisma znacznie ograniczona.

ogonki, obgryzanie, kamera 3D, prosięta

Kamery 3D ostrzegą o możliwości obgryzania ogonów u prosiąt

Obgryzanie ogonów u prosiąt to duży problem producentów świń. Na występowanie tego zjawiska wpływają czynniki genetyczne, żywieniowe, środowiskowe oraz błędy w zarządzaniu stadem, a także ułożenie i kształt ogonów u prosiąt....

PZŁ przestawił również plany pozyskania dzika w ZO PZŁ w Białymstoku. Przedstawia się on następująco:

  • Sezon łowiecki 2012/2013 - 5569 szt.
  • Sezon łowiecki 2013/2014 - 5879 szt.
  • Sezon łowiecki 2014/2015 - 7649 szt.
  • Sezon łowiecki 2015/2016 - 6705 szt.
  • Sezon łowiecki 2016/2017 - 6060 szt.
  • Sezon łowiecki 2017/2018 - 3919 szt.

Przedstawiciele KZP-PTCH uważają, że pismo PZŁ nie wyjaśnia zasadniczych spraw związanych z odstrzałem dzików. Brakuje w nim m.in. informacji, czy rekomendacje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostały wykonane, a jeżeli nie, to w jakim terminie cel 0,1 dzika na kilometr kwadratowy zostanie osiągnięty.

cena tuczników, tuczniki, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna

Tuczniki w końcu droższe. Ceny o 5 centów w górę

Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, ustabilizowały się pod wpływem sytuacji na rynku niemieckim. Tuczniki u naszych zachodnich sąsiadów po ostatnich...

Hodowcy uważają również, że brakuje w nim informacji zarówno na temat populacji dzików na koniec sezonu łowieckiego 2017/2018 jak i na temat powierzchni ZO PZŁ w Białymstoku, tak aby można było wyliczyć zagęszczenie dzików na 1 kilometr kwadratowy.

"Nie jest wyjaśnione z czego wynika stopniowe zmniejszanie planów pozyskania dzika w ZO PZŁ w Białymstoku poczynając od sezonu 2014/2015 do 2017/2018 skoro liczba potwierdzanych przypadków ASF u dzików w tym okresie rosła. W piśmie nie ma też informacji jak wyglądają zmienione wieloletnie plany łowieckie w zakresie pozyskania dzików oraz jaki plan jest przewidziany do realizacji w sezonie 2018/2019" czytamy w stanowisku związku.

Pismo Polskiego Związku Łowieckiego można znaleźć tutaj.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA