Liczba stad świń się zmniejsza, a pogłowie rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-02-2024,11:00 Aktualizacja: 04-02-2024,11:04
A A A

Liczba stad świń zmniejszyła się w 2023 r. o blisko 4,5 tys. w odniesieniu do roku 2022. Z kolei pogłowie trzody chlewnej wzrosło o 0,5 mln.

Dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w IV kwartale 2023 w porównaniu do III kwartału mówią o tym, że liczba świń zmalała w tym okresie o ponad 190 tys. sztuk. Ubyło również ponad 1 tys. stad.

Liczba stad, według danych ARiMR, zmalała w całym 2023 roku o 4558 w stosunku do poprzedniego (-8,3%) i na koniec grudnia było ich ponad 51 tys.

W 2023 roku wzrosła natomiast liczba świń o ponad 504 tys. (6%) do poziomu 9,4 mln sztuk.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 31 stycznia. Giełda bez zmian, ale...

Najnowsze notowania dużego parkietu VEZG w Niemczech z 31 stycznia również nie przyniosły zmiany ceny tuczników. Od 17 stycznia wynosi ona 2 euro za kg wbc. Cena tuczników w notowaniach z 31 stycznia utrzymała się na poziomie...

Jak podkreślają analitycy Gobarto, w 2023 roku przybyło stad, w których pogłowie wynosiło co najmniej 50 sztuk i więcej.

Taka sama tendencja jest również przy liczbie świń. Ich ogólny wzrost także odnotowano w stadach liczących powyżej 50 sztuk.

W poprzednich latach ta granica przesunięta była niżej i wzrosty zarówno w liczbie świń, jak i liczbie stad, zaczynały się w hodowlach liczących minimum 20 sztuk.

Eksperci Gobarto Hodowca wskazują, że największe dynamiczne spadki liczby stad i świń już od dłuższego czasu odnotowuje się w hodowlach, w których pogłowie liczy od 10 do 15 sztuk.

W takich gospodarstwach w 2023 roku ubyło ponad 13 tys. zwierząt (ponad 16%). Wskaźniki te pokazują, że opłacalność hodowli determinowana jest coraz większą liczbą świń w stadzie.

Konsekwentnie znaczące przyrosty zanotowano w największych stadach, czyli tych liczących ponad 1000 sztuk tuczników. W 2023 roku liczba świń wzrosła w nich o ponad 336 tys. do poziomu ponad 5 mln sztuk (7%).

Krajowa Rada Wieprzowiny, trzoda chlewna, tuczniki, pogłowie świń, ASF, hodowcy, producenci świń, minister rolnictwa

Branża trzody chlewnej rozmawiała z ministrem rolnictwa

Krajowa Rada Wieprzowiny (KRW) spotkała się z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim we wtorek 29 stycznia w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele kluczowych organizacji oraz rolnicy...

– Liczba stad świń się zmniejsza, a pogłowie rośnie. Tylko pozornie można to odczytywać jako paradoks. Nieco bardziej wnikliwa analiza pokazuje, że w ciągu 2023 r. przybyło ponad 1,6 tys. dużych stad i zlikwidowanych zostało ponad 5 tys. tych najmniejszych. W konsekwencji 90% świń w Polsce produkowanych jest w dużych stadach – zaznacza Piotr Karnas, dyrektor ds. rozwoju trzody chlewnej Gobarto Hodowca.

– Mniejsi producenci także sprawnie liczą wydatki i przychody. Niestety nie wytrzymują oni zderzenia z wysokimi cenami środków produkcji (pasza, energia) oraz wymaganiami związanymi z biobezpieczeństwem gospodarstw – dodaje Karnas.

Jak wynika z danych ARiMR, tylko w samym IV kwartale 2023 liczba świń w polskich stadach zmalała, w porównaniu do III kwartału, aż o 192 tys. sztuk, co oznacza spadek o 2%. W tym okresie o 1,1 tys. (również o 2%) zmniejszyła się także liczba stad.

– W porównaniu do końcówki 2022 r. w Polsce jest jednak ponad 0,5 mln świń więcej. Wynika to z wysokiej opłacalności produkcji tuczników na przełomie 2022/2023 r – zaznacza Piotr Karnas dodając:

– Z kolei spadek liczby świń w ciągu ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku spowodował fakt, że producenci trzody zbliżają się do granicy opłacalności, dlatego nie decydują się na produkcję bez gwarancji wysokiego zysku.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA