Branża trzody chlewnej rozmawiała z ministrem rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-01-2024,8:00 Aktualizacja: 31-01-2024,5:37
A A A

Krajowa Rada Wieprzowiny (KRW) spotkała się z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim we wtorek 29 stycznia w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele kluczowych organizacji oraz rolnicy indywidualni m.in. Janusz Terka (Solidarność RI), Aleksander Dargiewicz (POLPIG), Bartosz Czarniak (POLSUS), Natalia Włodarska (UPEMI), Bogusław Prałat (PZNPŚ), Damian Kacprzak (PZNPŚ), Witold Choiński (Polskie Mięso), Maciej Perzyna (przedstawiciel nauki) oraz doradcy Bogusław Kołodziejczyk i Jacek Wlaźniak.

Krajowa Rada Wieprzowiny, trzoda chlewna, tuczniki, pogłowie świń, ASF, hodowcy, producenci świń, minister rolnictwa

Krajowa Rada Wieprzowiny spotka się z ministrem rolnictwa

Afrykański pomór świń oraz bariery w budowie nowych chlewni. To główne tematy, które zostaną poruszone podczas spotkania przedstawicieli Krajowej Rady Wieprzowiny z ministrem rolnictwa. Krajowa Rada Wieprzowiny 29 stycznia...

Poza ministrem rolnictwa w spotkaniu wzięli udział sekretarze stanu Jacek Czerniak i Michał Kołodziejczak, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywnościowego i Weterynarii Monika Wilińska oraz inni przedstawiciele resortu.

Krajowa Rada Wieprzowiny powstała jako organizacja społeczna, której oddolne inicjatywy mają doprowadzić do głębokiej reformy polskiej branży trzody chlewnej.

Pierwszym krokiem jest opracowanie strategii, która uwzględni odbudowę krajowej produkcji prosiąt, ograniczenie importu zarówno zwierząt jak i wieprzowiny oraz osiągnięcie samowystarczalności Polski w zakresie produkcji mięsa wieprzowego.

– Duża determinacja przedstawicieli branży, która znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji, doprowadziła do zdefiniowania najważniejszych celów i koniecznych działań, które umożliwią przygotowanie, a przede wszystkim wdrożenie skutecznej wieloletniej strategii dla sektora wieprzowego – mówi Bartosz Czarniak z PZHiPTCH POLSUS.

krw, produkcja trzody chlewnej, trzoda chlewna, pogłowie loch

Krajowa Rada Wieprzowiny opracuje strategię rozwoju hodowli świń

Krajowa Rada Wieprzowiny przygotowuje strategię rozwoju branży trzody chlewnej, ze szczególnym uwzględnieniem odbudowy pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt - poinformowała PAP dyrektor Unii Producentów i Pracodawców...

Według przedstawicieli KRW, do kluczowych obszarów wymagających pilnej interwencji, należą zniesienie barier prawnych, walka z ASF, założenia i wytyczne dla inwestycji i wsparcia finansowego, ochrona zdrowia oraz dobrostan stad świń, ochrona klimatu i środowiska, powiązania handlowe i rynki zbytu, a także jakość żywności i zdrowie publiczne.

Pierwsze spotkanie z nowymi władzami resortu rolnictwa służyło przede wszystkim zaproszeniu do współpracy i oficjalnemu przedstawieniu rozwiązań proponowanych przez branżę.

Realizacja celów KRW zależy od wielu zmian legislacyjnych, bez których nie może być mowy o uratowaniu polskiego sektora wieprzowego. Dlatego przedstawiciele KRW, świadomi warunków koniecznych dla powodzenia strategii, zwrócili się do ministra z prośbą o powołanie stałego zespołu KRW/MRiRW ds. rozwoju trzody chlewnej.

– Bez oddelegowania do prac nad nią osób umocowanych i kompetentnych po stronie MRiRW, które będą zaangażowane i zdolne do współpracy ze stroną społeczną czyli beneficjentem zmian, dźwignięcie z zapaści sektora trzody chlewnej będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe – podkreśla Czarniak dodając:

Krajowa Rada Wieprzowiny, trzoda chlewna, tuczniki, pogłowie świń, ASF, hodowcy świń, producenci świń, opłacalność

Hodowcy i przetwórcy świń powołali Krajową Radę Wieprzowiny

Polska branża trzody chlewnej od lat pozostaje w kryzysie, czego skutkiem jest malejące pogłowie świń oraz spadek opłacalności produkcji. Dlatego związki i organizacje branżowe powołały do życia Krajową Radę Wieprzowiny. Organizacje związane z...

– Krajowa Rada Wieprzowiny ma pełną świadomość, że część rozwiązań uzależniona jest od innych resortów, a nie wyłącznej współpracy z MRiRW.

W opinii KRW konieczne jest, aby zespół ministerialno-społeczny miał możliwość i jednocześnie obowiązek ścisłej i efektywnej współpracy z resortami klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii, które są kluczowe dla osiągnięcia wszystkich, zakładanych przez nią celów.

Minister Czesław Siekierski potwierdził i zapewnił uczestników spotkania, że odbudowa pogłowia świń jest również jego celem.

Sekretarz stanu Jacek Czerniak zwrócił uwagę, że spadek krajowej produkcji i opieranie się na imporcie mięsa i samych zwierząt może stać się przysłowiowym gwoździem do trumny dla branży i zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Poparł on konieczność etapowej współpracy na wielu płaszczyznach, które zabezpieczą samowystarczalność Polski w produkcji wieprzowiny.

Aleksander Dargiewicz, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, trzoda chlewna, ceny pasz, VEZG, warchlaki, prosięta

Ceny tuczników przestaną maleć? Są ku temu przesłanki

Niemiecki rynek tuczników ustabilizował się. W notowaniach VEZG z 24 stycznia cena skupu została utrzymana na poziomie 2,0 euro za kg wbc. Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody...

Minister Kołodziejczak zwrócił natomiast uwagę na bezpieczeństwo produkcji, które powinno opierać się na wprowadzeniu długoletnich umów między zakładami, a producentami świń.

Decyzja o przedmiocie i zasadach współpracy pomiędzy MRiRW oraz KRW będzie podjęta w ciągu najbliższego tygodnia, tak aby jak najszybciej rozpocząć pracę nad przygotowaniem strategii odbudowy sektora trzody chlewnej w Polsce.

Obecnie w ministerstwie powołany jest zespół ds. odbudowy pogłowia świń, który koordynuje dyrektor Monika Wilińska.

– Warto zaznaczyć, że strona ministerialna nie wyraziła jeszcze jednoznacznej deklaracji co do wsparcia prac nad odbudową branży trzody chlewnej ze stroną społeczną. Krajowa Rada Wieprzowiny czeka na decyzję MRiRW, dzięki której będzie można rozpocząć kolejne prace – mówi Bartosz Czarniak dodając:

– Czy dla polskiego schabowego przyjdą lepsze czasy? To wszystko zależy od determinacji branży oraz otwartości i efektywności w działaniu MRiRW.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu