KRIR chce wystrzelać dziki w całym kraju przy pomocy wojska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2017,10:50 Aktualizacja: 27-11-2017,11:24
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce ograniczenia populacji dzików w całym kraju do 0,1 szt./km kw. Wystąpienie w tej sprawie już trafiło do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa.

Rolniczy samorząd wsłuchując się w głosy hodowców zatrwożonych rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń i twierdzących, że chroni się dziki kosztem stad świń domowych zaapelował do władz o pilne działania. Zdaniem KRIR do przeprowadzenia natychmiastowego odstrzału dzików trzeba zaangażować wojsko.

asf, afrykański pomór świń, przypadki choroby, dziki

ASF - wirus wdarł się do kolejnego województwa

Główny lekarz weterynarii poinformował dziś o kolejnych osiemnastu przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Jeden z nich po raz pierwszy dotyczy woj. warmińsko-mazurskiego.   Przypadki nr 615, 616, 617, 618, 619, 620...

"Pomimo podjętych środków zabezpieczających, nie udało się powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa i po przekroczeniu granicy Wisły zagraża on coraz większej liczbie gospodarstw, niebezpiecznie zbliżając się do tych obszarów, gdzie usytuowane są duże, przemysłowe hodowle świń" - zauważa Krajowa Rada Izb Rolniczych.

O wykorzystaniu żołnierzy do odstrzału dzików zrobiło się ostatnio głośno za sprawą pisma udostępnionego publicznie i skrytykowanego przez Tomasza Siemoniaka, byłego ministra obrony narodowej. Dokument ma klauzulę "bardzo pilne". Poinformowano w nim, że w MON toczą się prace analityczne dotyczące możliwości udziału Sił Zbrojnych RP w zmniejszeniu pogłowia dzików na terenie Mazowsza (Warszawa i powiaty ościenne).

"Wstępna koncepcja realizacji przedmiotowego zadania zakłada prowadzenie odstrzału dzików przez myśliwych-żołnierzy w okresie przełom listopada i grudnia przy użyciu prywatnej broni myśliwskiej i amunicji, w ramach udzielonego w tym celu urlopu okolicznościowego" - brzmi fragment pisma.

asf, legionowo, gmina izabelin, warszawa, walka z asf, dziki zarażone asf

ASF przekroczył już Wisłę. Ministerstwo prosi wojsko o pomoc

Zarażone afrykańskim pomorem świń dziki znaleziono w gminie Izabelin k. Warszawy. To pierwszy przypadek, gdy ASF przekroczył Wisłę. Resort rolnictwa zapewnia, że podjął ponadstandardowe działania, m.in. poszukiwanie padłych dzików...

Żołnierze mieli być z nim zapoznani, a chętni do wzięcia udziału w takich działaniach spisani na specjalne listy. Po fali medialnej krytyki co do koncepcji prowadzenia odstrzału przez urlopowanych żołnierzy, rzecznik MON wydał komunikat:

"W związku z rozpowszechnianiem informacji zawartych w  korespondencji wewnętrznej Dowództwa Generalnego RSZ informuję, że pismo skierowane do jednostek wojskowych miało na celu  jedynie wysondowanie, jaka liczba żołnierzy posiada uprawnienia myśliwego. Wszystkie inne informacje zawarte w korespondencji nie były przewidziane do realizacji".

Kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że prowadzone jest rozpoznanie w sprawie możliwości wsparcia władz w dalszej walce z wirusem ASF.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu