ASF przekroczył już Wisłę. Ministerstwo prosi wojsko o pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2017,12:20 Aktualizacja: 24-11-2017,13:52
A A A

Zarażone afrykańskim pomorem świń dziki znaleziono w gminie Izabelin k. Warszawy. To pierwszy przypadek, gdy ASF przekroczył Wisłę. Resort rolnictwa zapewnia, że podjął ponadstandardowe działania, m.in. poszukiwanie padłych dzików wokół stolicy i chce, by włączyło się w nie wojsko.

Główny lekarz weterynarii poinformował w czwartek, że otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wyniki badań potwierdzających wykrycie wirusa ASF u czterech padłych dzików, znalezionych w miejscowości Laski, w gminie Izabelin, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie.

asf, legionowo, warszawa, walka z asf, dziki zarażone asf, ASF Warszawa

ASF dotarł do Wisły. Wirus jest już ponad 180 kilometrów od granicy

W powiecie legionowskim znaleziono dwa martwe dziki. Po zbadaniu okazało się, że były nosicielami wirusa afrykańskiego pomoru świń. W starostwie powiatowym odbyło się już posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. - Na terenie naszego powiatu...

Powiat warszawski zachodni, na terenie którego znaleziono wspominane dziki, leży poza obszarami z ograniczeniami, a także poza obszarem skażonym określonym w decyzji w tym tygodniu.

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa powiedział, że ze wstępnego dochodzenia epizootycznego wynika, że dziki zaraziły się od żywności skażonej wirusem ASF. Taki przypadek prawdopodobnie miał miejsce w okolicach Legionowa, gdzie dziki zjadły wyrzucone jedzenie.

Jego zdaniem można było się spodziewać przemieszczania się wirusa, taki przykład był w Czechach, gdzie wykryto padłego dzika z ASF w odległości 500 km od ogniska.

Zaznaczył, że żywność pochodzenia zwierzęcego, która jest wwożona do Polski przez obywateli z państw, gdzie występuje ASF jest często w nieodpowiedni sposób przetworzona, np. nie była poddana obróbce termicznej, może być źródłem zakażenia dla dzików.

walka z asf, badanie próbek dzików, Krzysztof Niemczuk, Państwowy Instytut Weterynarii

ASF przekroczy linię Wisły? To byłby czarny scenariusz

System laboratoriów jest przygotowany na czarny scenariusz dotyczący afrykańskiego pomoru świń. Mam nadzieję, że się jednak nie spełni - powiedział prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii-Państwowego Instytutu...

Romanowski poinformował, że resort podjął już decyzję o uruchomieniu ponadstandardowych środków w postaci poszukiwania padłych dzików, do tego mają być włączone wszystkie służy. Resort wnioskuje, by włączyło się w poszukiwania wojsko.

- Odbyło się spotkanie z wojewodą mazowieckim, wysłane zostały wnioski, nawet o użycie wojska do poszukiwania dzików. Wojewoda ma natomiast koordynować podległe mu służby, jak straż łowiecka czy rybacka - wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że w sprawie odstrzałów dzików dwukrotnie spotkano się z Polskim Związkiem Łowieckim.

W tym tygodniu wykryto jeszcze dwa inne przypadki ASF w okolicach Warszawy.

Martwego dzika z ASF znaleziono w gminie Nieporęt (powiat legionowski, województwo mazowieckie) oraz w gminie Jabłonna, (powiat legionowski Mazowieckie).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu