Jak Czesi pokonali ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-11-2019,9:25 Aktualizacja: 13-11-2019,9:30
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) pojawił się u dzików w Czechach w czerwcu 2017 r. Dzięki współpracy oraz szybkiej i sprawnej akcji wielu służb, w marcu 2019 r. kraj ten zyskał status wolnego od wirusa. 
 
Pierwszy przypadek choroby u dzików w Czechach potwierdzono pod koniec czerwca 2017 r. 
 
Służby niezwłocznie podjęły działania i teren, na którym znaleziono dziki określono jako obszar wysokiego ryzyka i go ogrodzono. 
 
Płotem pod napięciem zabezpieczono wówczas powierzchnię niemal 60 km2. Dodatkowo z części tej strefy nie zebrano plonów, aby zapewnić dzikom pokarm i zmniejszyć ryzyko ich rozprzestrzeniania się.
 
kiełbasa, ASF w kiełbasie, Rosja, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

Kiełbasy z wirusem ASF w rosyjskich sklepach

Obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) potwierdzono w kiełbasach pochodzących z 5 różnych regionów Rosji. Podczas trwającego dochodzenia wykryto również występowanie wirusa w niektórych...
Po 30 dniach od potwierdzenia pierwszego przypadku ASF rozpoczęto polowania w okolicy tej strefy, a po 10 tygodniach zaczęto intensywne indywidualne polowania w strefie wysokiego ryzyka, z której wcześniej odłowiono 106 dzików. 
 
Myśliwi w trakcie polowań korzystali ze sprzętu termo i noktowizyjnego, a także z tłumików, których celem było nie płoszenie zwierząt. Odstrzał był prowadzony od 18 do 6 rano. 
 
Polowania rozpoczęto w połowie października 2017 r. i trwały one przez 10 kolejnych tygodni. 
 
Podczas walki z dzikami używano również odstraszaczy zapachowych oraz odłowni klatkowych. 
 
Po przeprowadzonej akcji odbyły się intensywne poszukiwania padłych dzików. Jak podają Czesi ostatni dzik z ASF został upolowany w lutym 2018 r. a w połowie kwietnia znaleziono szczątki ostatniego osobnika, u którego stwierdzono obecność wirusa. 
 
Szybkie i sprawne działanie wielu służb jednocześnie dało wymierne efekty dzięki, którym w marcu 2019 r. Czechy jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zyskał status wolnego od ASF. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA