GIW ostrzega. Mogą pojawić się kolejne przypadki ASF na zachód od Wisły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-11-2017,8:20 Aktualizacja: 24-11-2017,8:35
A A A

Ok. 150 dzików z okolic Legionowa, gdzie niedawno stwierdzono obecność wirusa ASF, zostało odłowionych i wywiezionych do Puszczy Kozienickiej. Inspekcja Weterynaryjna nie wyklucza, że wśród nich mogły znaleźć się zakażone sztuki. Resort rolnictwa ocenia, że sprawa jest poważna.

Na stronie internetowej Legionowa kilka dni temu znalazła się informacja o odłowieniu kolejnych dzików. "Zwierzęta, przy wsparciu Straży Miejskiej zostały wywiezione do Puszczy Kozienickiej. (...) Już w sumie 149 dzików opuściło powiat legionowski (...) Szukanie skuteczniejszych metod odławiania dzików jest koniecznością. W roku samica dzika potrafi wydać na świat aż do 3 miotów" - czytamy.

asf, legionowo, gmina izabelin, warszawa, walka z asf, dziki zarażone asf

ASF przekroczył już Wisłę. Ministerstwo prosi wojsko o pomoc

Zarażone afrykańskim pomorem świń dziki znaleziono w gminie Izabelin k. Warszawy. To pierwszy przypadek, gdy ASF przekroczył Wisłę. Resort rolnictwa zapewnia, że podjął ponadstandardowe działania, m.in. poszukiwanie padłych dzików...

- Odławianie dzików z terenu miast i wywożenie ich na inne miejsce jest praktyką, ale powinno być to robione zachowaniem zasad bezpieczeństwa - wyjaśnił Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii.

- Została przeprowadzona kontrola powiatowego lekarza weterynarii; chodzi o wyjaśnienie, czy odłowione dziki, które przebywały razem, nie były przypadkiem zarażone. Gdyby tak było, może dojść do zarażenie innych osobników - tłumaczył szef Inspekcji Weterynaryjnej.

Poinformował, że zarządził, by powiatowy lekarz weterynarii przeprowadził kontrolę odłowionych dzików.

- Ma to na celu ustalenie, ile dzików zostało odłowionych w tym roku, w jakich miejscach i w jakim terminie oraz ustalenie, gdzie te dziki zostały przewiezione. Po tych danych inspekcja przeanalizuje, jakie podjąć działania. Przyznał, że może to być nie tylko kwestia Puszczy Kozienickiej.

ASF, dziki, wirus, padłe dziki, odstrzelone

ASF wdarł się w głąb kraju. Kolejne przypadki choroby potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj o wystąpieniu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie Polski. Dwa martwe osobniki zarażone wirusem zostały odnalezione w powiecie legionowskim w...

Niemczuk podkreślił, że przede wszystkim nie wolno dokarmiać dzików na terenie miast. Nie można także karmić dzików ani świń odpadami. Przez dokarmianie dziki są wabione, nie boją się ludzi i pojazdów.

Dodał, że na terenach miast przebywa wielu cudzoziemców m.in. zza granicy wschodniej i nie jest wykluczone, że dziki zjadły nielegalnie przewożoną żywność (obowiązuje zakaz przywożenia żywności pochodzenia zwierzęcego z poza UE - PAP).

Główny lekarz weterynarii poinformował także o przygotowywanych nowych przepisach zaostrzających postępowanie z odłowionymi dzikami. Ministerstwo rolnictwa rozważa także dalsze ograniczenie populacji tych zwierząt. Problemem jest także kłusownictwo.

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa ocenił, że przewiezienie dzików do Puszczy Kozienickiej jest poważnym problemem. Jak mówił, na razie nie ma kolejnych przypadków dzików z ASF w okolicach Legionowa, ale jeżeli został stwierdzony już jeden przypadek, to znaczy, że wirus jest w tym regionie. Wiceminister powiedział, że zdecydowano o przeszukiwaniu terenów od Puszczy Kozienickiej do Wisły i o dalszym odstrzale dzików.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu