Dziki i jelenie do masowego odstrzału. Resort walczy z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2018,14:35 Aktualizacja: 12-01-2018,15:04
A A A

Ponad 900 dzików i kilkaset jeleni ma zostać odstrzelonych w Wielkopolskim Parku Narodowym (WPN). Tak zdecydowało Ministerstwo Środowiska w ramach zwalczania rozprzestrzeniającego się w kraju wirusa ASF.

W Wielkopolsce nie odnotowano jeszcze przypadków choroby, ale afrykański pomór świń przekroczył już od wschodu Wisłę. Według wyliczeń resortu, odpowiednia liczba dzików w WPN liczącym prawie 8 tys. hektarów, powinna wynosić 0,5 osobnika na km2 - informuje portal rmf24.pl

asf u trzody chlewnej, asf w polsce, gmina Komarówka Podlaska, lubelszczyzna, Główny Lekarz Weterynarii

Kolejne ognisko ASF u świń. To już trzecie w tym roku

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska (Lubelskie) - poinformował w piątkowym komunikacie główny lekarz weterynarii. To 107. ognisko ASF u świń w Polsce....

W praktyce przekłada się to na zaledwie kilkadziesiąt osobników na całym terenie.

Wydana w oparciu o opinię Głównego Inspektoratu Weterynarii decyzja to podtrzymanie wytycznych sprzed dwóch lat. Pierwotnie dyrekcja WPN miała zredukować populację dzików do końca listopada ubiegłego roku, ale tych postanowień nie wypełniono.

- Leśnikom trudno dokładnie oszacować, ile osobników żyje na terenie parku. Sami do końca nie jesteśmy pewni i sprawia nam to ogromny problem, żeby te dziki precyzyjnie policzyć - mówi w rozmowie ze stacją Stanisław Sołtysiński, dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego. Szef parku nie ma jednak wątpliwości, że dzików masowo przybywa.

Decyzja ministerstwa o odstrzale zwierzyny na terenie WPN dotyczy nie tylko dzików. Resort nakazał też redukcję populacji m.in. saren czy jeleni. Tych ostatnich według szacunków leśników jest około 500. Wytyczne urzędników zakładają zredukowanie ich populacji do... zaledwie 60 sztuk.
 

źródło: rmf24.pl

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu