Część Podlasia oficjalnie wolne od choroby Aujeszkyego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-05-2017,16:00 Aktualizacja: 25-05-2017,15:34
A A A
Choroby Aujeszkyego zwalczana nakazem z urzędu u trzody chlewnej może przebiegać bezobjawowo chociaż jest wysoce zaraźliwa. Ta jednostka wywoływana przez wirusy powoduje śmierć zwierząt. 
 
Decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej z dnia 24 maja br. uznano część woj. podlaskiego za terytorium wolne od choroby Aujeszkyego – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Regiony wolne od tej choroby wymieniono w decyzji 2017/888 w załączniku III. Wśród nich są powiaty augustowski, białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski.
 
wzrost ceny wieprzowiny, tuczniki, żywiec wieprzowy

Cena tuczników w USA po raz kolejny wzrosła

Tuczniki w Stanach Zjednoczonych w notowaniach z 19 maja br. podrożały do 1,64 dolara za kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,17 złotych za kg.   Cena żywca wieprzowego w USA w notowaniach z 12 maja br. wzrosła o 15...
Jak wynika z artykułu 10 dyrektywy 64/432/EWG jeżeli państwo członkowskie uzna, iż jego terytorium lub część jego terytorium są wolne od choroby Aujeszkyego, przedkłada ono Komisji odpowiednią dokumentację towarzyszącą. 
 
W artykule tym przewidziano także, że mogą być wymagane dodatkowe gwarancje w handlu wewnątrzunijnym trzodą chlewną i przemieszczaniu zwierząt między państwami członkowskimi.
 
Wpisanie kilku regionów województwa podlaskiego do decyzji Komisji Europejskiej oznacza, że świnie z pozostałych regionów kraju oraz regionów Unii Europejskiej, które nie są wolne od choroby Aujeszkyego będą musiały spełnić dodatkowe wymogi, aby mogły zostać wwiezione.
 
Do regionu uznanego za wolny od wirusa choroby Aujeszkyego mogą być wprowadzane wyłącznie świnie pochodzące ze stad o statusie urzędowo wolnym od wirusa choroby Aujeszkyego, położonego także w wolnym regionie.
 
Mogą trafiać tam świnie pochodzące ze stad o statusie wolnym od tego wirusa, które znajduje się w regionie prowadzącym program zwalczania choroby Aujeszkyego, ale nie jest uznane za wolne. Warunkiem przemieszczenia świń jest poddanie ich dwukrotnemu badaniu serologicznemu w kierunku tej choroby i uzyskanie ujemnych wyników badań. Odstęp między badaniami powinien wynosić przynajmniej 30 dni, przy czym drugie badanie należy wykonać do 15 dni przed transportem.
 
Do regionów wolnych może również trafić materiał biologiczny, pozyskany w centrum o statusie stada urzędowo wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego, położonym w regionie wolnym od tego wirusa oraz materiał biologiczny pozyskany w centrum o statusie stada wolnego od wirusa położonym w regionie prowadzącym zwalczanie choroby pod warunkiem, że jest on transportowany bezpośrednio z centrum do stada przeznaczenia.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu