Ceny świń w Europie wzorem Niemiec zmalały

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-10-2016,8:25 Aktualizacja: 14-10-2016,8:42
A A A

Producenci świń w całej Europie z powodu niepewności na rynku wywołanej niemieckimi obniżkami cen starali się sprzedawać więcej tuczników nawet w lżejszej wadze. Na rynku pojawiła się nadwyżka przez co ceny zmalały.

Spadek cen tuczników to wynik presji niemieckich ubojni na sąsiednie kraje - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. W Holandii i Austrii zmalały one podobnie jak u naszych zachodnich sąsiadów o około 6 eurocentów.

Tuczniki w Hiszpanii i Francji były tańsze odpowiednio o 4,8 i 4,4 centy, a w Belgii aż o 7,2 centy. W Polsce w członkowie KZP-PTCH w swoich transakcjach uzyskali ceny o 10-20 groszy niższe niż tydzień wcześniej.

Ceny żywca wieprzowego w Polsce zdaniem analityków KZP-PTCH były niższe, ponieważ sieci wykorzystują sytuację wywierając presję cenową na zakładach mięsnych, które mają dostęp do tańszego surowca. Wskutek tego rolnicy starając się uzyskać możliwie jak najwięcej za swoje tuczniki sprzedawali je w niższych wagach działając tym samym swoją szkodę.

Niemiecki rynek jednak powinien powoli się uspokajać przez co ceny raczej się ustabilizują. Prognozy te wynikają także z faktu, że tamtejsze ubojnie pracują na pełnych obrotach i cała nadwyżka żywca wieprzowego, która ostatnio pojawiła się na rynku, została już całkowicie zagospodarowana.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu