ASF wykryto u 11 dzików. Mamy sześć nowych przypadków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-05-2017,18:35 Aktualizacja: 05-05-2017,18:40
A A A

ASF wciąż jest wykrywany u martwych dzików. Jednak dwa przypadki z nowych sześciu stanowią dwa osobniki, które zostały odstrzelone, z czego jeden miał objawy kliniczne charakterystyczne dla tej choroby.

Przypadek ASF nr 276 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Błonie w powiecie bialskim w województwie lubelskim w odległości około 5 km od granicy polsko – białoruskiej. W tym samym województwie stwierdzono również przypadki numer 279 i 280.

cena tuczników, trzoda chlewna,

Cena tuczników w UE jest stabilna

Wieprzowina w krajach Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu podrożała wskutek wzrostu cen w Niemczech o 3 centy. O tę samą wartość podskoczyła cena w Holandii, Danii i Austrii.   Cena wieprzowiny we Francji z powodu licznych dni świątecznych...

Przypadek nr 279 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Piaski leżącej również w powiecie bialskim lecz w odległości zaledwie 0,5 km od granicy. Z kolei przypadek nr 280, na który składają się zwłoki jednego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kamieniczne w tej samej gminie, został zlokalizowany w odległości ok. 12 km od granicy.

Zwłoki aż sześciu dzików znalezione w pobliżu miejscowości Nowe Litewniki w powiecie łosickim w woj. mazowieckim stanowią przypadek nr 277. Zostały one wykryte w odległości ok. 15 km od granicy polsko - białoruskiej.

Dzik z objawami klinicznymi choroby odstrzelony w pobliżu miejscowości Stare Litewniki w tym samym powiecie w odległości ok. 20 km od granicy stanowi 281 przypadek.

Jeden przypadek dotyczy także województwa podlaskiego. 278 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Adamowo w powiecie siemiatyckim w odległości ok. 9 km od granicy polsko – białoruskiej.

Od wszystkich padłych dzików służby pobrały próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Zostały one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki padłych zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu