ASF w Polsce. Zmiany w regionalizacji i strefach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-12-2023,8:15 Aktualizacja: 05-12-2023,4:56
A A A

Główny lekarz weterynarii informuje o publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2421 z dnia 24 października 2023 r. zmieniającego obszary objęte ograniczeniami ASF.

Inspekcja weterynaryjna poinformowała o przeniesieniu niektórych powiatów i gmin w woj. lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim do innych obszarów objętych ograniczeniami.

Strefa czerwona tj. obszar objęty ograniczeniami III w woj. lubelskim został zniesiony na rzecz obszar II (strefa różowa) w następujących powiatach:

Aleksander Dargiewicz, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, maciory, pogłowie śwń, żywiec wieprzowy

Dobry rok dla hodowców świń?

Dla hodowców trzody chlewnej rok 2023 był wyjątkowy i latem przyniósł rekordowe ceny skupu. Przy niższych niż w ostatnich latach cenach zbóż, okres ten przyniósł opłacalność produkcji. – To był dobry rok dla...

Strefa czerwona na różową

- chełmski (gminy Sawin, Ruda Huta, Chełm, Dorohusk, Kamień),

- powiat miejski Chełm,

- włodawski (gmina Wola Uhruska).

Strefa różowa na niebieską

Zmiany regionalizacji dotyczą także przeniesienia obszarów objętych ograniczeniami II (strefa różowa) do I (strefa niebieska) w województwach:

mazowieckie: powiat miński (gminy Siennica i Latowicz) oraz powiat siedlecki (gminy Wodynie, Kotuń i Skórzec),

podkarpackie: powiat dębicki (część gminy Czarna, część gminy Dębica i część gminy Żyraków), powiat ropczycko-sędziszowski (gmina Ostrów i część gminy Sędziszów Małopolski) oraz powiat mielecki (gminy Wadowice Górne i Radomyśl Wielki).

Strefa niebieska na obszar wolny

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przeniesienie obszarów objętych ograniczeniami I (strefa niebieska) do obszaru wolnego w następujących województwach:

biogazownia rolnicza, gnojowica, kukurydza, poferment, nawóz naturalny, biogaz, Agri Plus, trzoda chlewna, maciory

Produkują biogaz z gnojowicy i kukurydzy

Firma Agri Plus w październiku otworzyła biogazownię rolniczą w Krąplewicach w powiecie świeckim w woj. kujawsko-pomorskim. Biogazownia jest zlokalizowana przy wytwórni pasz oraz fermie macierzystej, w której produkowane są prosięta...

świętokrzyskie: powiat buski (gminy Nowy Korczyn, Wiślica, Busko-Zdrój, Gnojno, Tuczępy, Stopnica oraz Solec-Zdrój) oraz powiat staszowski (gmina Szydłów),

małopolskie: powiat tarnowski (gminy Wietrzychowice, Radłów, Żabno, Lisia Góra, Skrzyszów i część gminy Tarnów) oraz powiat dąbrowski (gminy Olesno, Gręboszów, Mędrzechów, Bolesław, Dąbrowa Tarnowska i Radgoszcz),

podkarpackie: powiat dębicki (gmina Pilzno, część gminy Czarna, część gminy Dębica wraz z miastem Dębica i część gminy Żyraków) oraz powiat ropczycko-sędziszowski (gmina Wielopole Skrzyńskie, Ropczyce, część gminy Sędziszów Małopolski i gmina Iwierzyce).

W związku z dokonaniem powyższych zmian w regionalizacji zostaną złagodzone restrykcje w przemieszczaniu świń, mięsa oraz produktów wieprzowych.

Zmiany regionalizacji związanej z afrykańskim pomorem świń w Polsce obowiązują od 30 listopada.

O wcześniejszych zmianach regionalizacji ASF w Polsce pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA